budgie-control-center 1.2.0 - en to is translation catalogue (1564 entries)

en: Two Sided
is: Tvíhliða

en: Paper Type
is: Tegund pappírs

en: Paper Source
is: Uppruni pappírs

en: Output Tray
is: Úttaksbakki

[ctx: printing option]
en: Resolution
is: Upplausn

en: GhostScript pre-filtering
is: Ghostscript forsíun

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
is: Blaðsíður á hverja hlið

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
is: Tvíhliða

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
is: Stefna

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
is: Almennt

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
is: Uppsetning síðu

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
is: Uppsetjanlegir hlutir

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
is: Verk

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
is: Myndgæði

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
is: Litur

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
is: Klára

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
is: Nánar

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: Test Page
is: Prófunarsíða

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
is: Prófunarsíða

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
is: Engin virk prentverk

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
is[0]: %u verk
is[1]: %u verk

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
is: Hreinsa prenthausa

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
is: Lítið prentduft

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
is: Búinn með prentduft

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
is: Lítill framköllunarvökvi

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
is: marker supplyframköllunarvökvann

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
is: Lítið eftir á fyllingu

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
is: Búinn með fyllingu

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
is: Opna lok

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
is: Opna hlera

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
is: Lítill pappír eftir

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
is: Pappírslaus

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
is: Ótengdur

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
is: Stöðvaður

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
is: Ruslabakki næstum fullur

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
is: Ruslabakki fullur

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
is: Prentkassettan er komin að lokum líftíma síns

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
is: Prentkassettan virkar ekki lengur

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
is: Tilbúinn

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
is: Tekur ekki við verkum

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
is: Í vinnslu

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
is: Framleiðandi

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
is: Rekill

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
is: Einhliða

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
is: Langhlið (venjulegt)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
is: Styttri brún (snúið)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
is: Lóðrétt

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
is: Lárétt

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
is: Öfugt lárétt

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
is: Öfugt lóðrétt

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
is: Prentaranum “%s” hefur verið eytt

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
is: Mistókst að bæta við nýjum prentara

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
is: Gat ekki hlaðið inn ui-viðmóti: %s

en: Unlock to Add Printers and Change Settings
is: Aflæstu til að bæta við prenturum og breyta stillingum

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
is: Í bið

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
is: Í bið

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
is: Auðkenningar krafist

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
is: Í vinnslu

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
is: Stöðvað

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
is: Hætt við

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
is: Farið út úr

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
is: Lokið

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
is: JetDirect prentari

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
is: LPD prentari

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
is: Nánar um %s

en: No suitable driver found
is: Enginn hentugur rekill fannst

en: Select PPD File
is: Veldu PPD-skrá

en: _Cancel
is: _Hætta við

en: _Open
is: _Opna

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
is: PostScript prentlýsingarskrár (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
is: Velja sjálfvirkt

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
is: Sjálfgefnar stillingar prentara

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
is: Ígræða einungis GhostScript letur

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
is: Breyta í PS-stig 1

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
is: Breyta í PS-stig 2

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
is: Engin forsíun

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
is: Bæta við prentara

en: Unlock Print Server
is: Aflæsa prentþjóni

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
is: Aflæsa %s.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
is: Settu inn notandanafn og lykilorð til að skoða þá prentara sem eru tiltækir á %s.

en: Searching for Printers
is: Leita að prenturum

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
is: Raðtengi (serial)

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
is: Hliðtengi (parallel)

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
is: Staður: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
is: Vistfang: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
is: Miðlari krefst auðkenningar

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
is[0]: %u verk krefst auðkenningar
is[1]: %u verk krefjast auðkenningar

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
is: %s — virk verk

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s.
is: Settu inn auðkenni til að prenta á %s.

en: %d of %d
is: %d af %d

en: New shortcut…
is: Nýr flýtilykill...

en: Button %d
is: Hnappur %d

en: Button
is: Hnappur

en: Output:
is: Úttak:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
is: Halda stærðarhlutföllum:

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
is: Varpa á einn skjá

en: Display Mapping
is: Birta vörpun

en: _Close
is: _Loka

en: Test Your _Settings
is: Prófa _stillingarnar þínar

en: Stylus
is: Snertipenni

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
is: Spjaldtölva

en: Batteries
is: Rafhlöður

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
is: Rafhlaða

en: When _idle
is: Við _iðjuleysi

en: Suspend
is: Setja í bið

en: Power Off
is: Slökkva

en: Hibernate
is: Leggja í dvala

en: Nothing
is: Ekkert

en: Off
is: Nota ekki

en: When on battery power
is: Þegar notað er afl frá rafhlöðum

en: When plugged in
is: Þegar vélin er í sambandi

en: On
is: Nota

note: Translators: Option for "Blank Screen" in "Power" panel
en: %d minute | %d minutes
is[0]: %d mínúta
is[1]: %d mínútur

[ctx: Idle time]
en: Never
is: Aldrei

en: Automatic suspend
is: Hætta sjálfvirkt

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature.
is: Afkastahamur tímabundið óvirkur vegna hás hitastigs í vinnslu

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
is: Kjölta greindist: afkastahamur tímabundið ekki tiltækur. Færðu vélina á stöðugt undirlag til að endurheimta.

en: Performance mode temporarily disabled.
is: Afkastahamur tímabundið óvirkur

en: Low battery: power saver enabled. Previous mode will be restored when battery is sufficiently charged.
is: Rafhlaða með litla hleðslu: orkusparnaður virkjaður. Fyrri hamur verður endurheimtur þegar rafhlaðan verður nægilega hlaðin.

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”.
is: Orkusparnaðarhamur virkjaður af “%s”.

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”.
is: Afkastahamur virkjaður af “%s”.

[ctx: Power profile]
en: Performance
is: Afköst

en: High performance and power usage.
is: Hámarka afköst og orkunotkun.

[ctx: Power profile]
en: Balanced
is: Jafnvægi

en: Standard performance and power usage.
is: Stöðluð afköst og orkunotkun.

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
is: Orkusparnaður

en: Reduced performance and power usage.
is: Minnkuð afköst og orkunotkun.

en: Unknown time
is: Óþekktur tími

en: %i minute | %i minutes
is[0]: %i mínúta
is[1]: %i mínútur

en: %i hour | %i hours
is[0]: %i klukkustund
is[1]: %i klukkustundir

en: hour | hours
is[0]: klukkustund
is[1]: klukkustundir

en: minute | minutes
is[0]: mínúta
is[1]: mínútur

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
is: %s þar til rafhlaðan er fullhlaðin

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
is: Varúð: %s eftir

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
is: %s eftir

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
is: Full hleðsla

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
is: Ekki í hleðslu

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
is: Tóm

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
is: Í hleðslu

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
is: Afhleðst

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
is: Þráðlaus mús

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
is: Þráðlaust lyklaborð

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
is: UPS varaaflgjafi

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
is: PDA lófatölva

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
is: Farsími

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
is: Margmiðlunarspilari

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
is: Tölva

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
is: Leikjainntakstæki

[ctx: Battery name]
en: Main
is: Aðal

[ctx: Battery name]
en: Extra
is: Auka

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
is: Stöðluð litrýmd

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
is: Prófunarlitasnið

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
is: Sjálfvirkt

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
is: Lággæða

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
is: Miðlungs gæði

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
is: Hágæða

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
is: Sjálfgefið RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
is: Sjálfgefið CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
is: Sjálfgefið grátóna

en: Vendor supplied factory calibration data
is: Verksmiðjulitkvörðunargögn frá framleiðanda

en: Full-screen display correction not possible with this profile
is: Skjáleiðrétting í heilskjásham er ekki möguleg með þessu litasniði

en: This profile may no longer be accurate
is: Þetta litasnið er kannski ekki lengur mjög nákvæmt

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
is: Fartölvuskjár

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
is: Innbyggð vefmyndavél

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
is: %s skjár

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
is: %s skanni

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
is: %s myndavél

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
is: %s prentari

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
is: %s vefmyndavél

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
is: Sjálfgefið:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
is: Litavídd:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
is: Prufu prófíll:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
is: Veldu ICC-litasniðskrá

en: _Import
is: Flytja _inn

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
is: Studd ICC litasnið

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
is: Allar skrár

en: Screen
is: Skjár

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
is: Vista snið

en: _Save
is: _Vista

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
is: Búa til litasnið fyrir valið tæki

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
is: Mælitækið fannst ekki. Athugaðu hvort kveikt sé á því og hvort það sé rétt tengt.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
is: Mælitækið styður ekki gerð litasniða fyrir prentara.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
is: Þessi tegund tækis er ekki studd ennþá.

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
is: Settu litkvörðunartækið yfir ferninginn og ýttu svo á 'Byrja'

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
is: Færðu litkvörðunartækið yfir á litkvörðunarstaðinn og ýttu svo á 'Halda áfram'

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
is: Færðu litkvörðunartækið í yfirborðsstöðu og ýttu svo á 'Halda áfram'

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
is: Loka fartölvuloki

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
is: Innri villa kom upp sem ekki var hægt að laga.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
is: Það er ekki búið að setja upp nauðsynleg tól til litkvörðunar.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
is: Ekki var hægt að útbúa litasniðið.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
is: Ekki var hægt að nálgast hvítpunkt úttakstækisins.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
is: Fullklárað!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
is: Litkvörðun mistókst!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
is: Þú getur fjarlægt tæki til litkvörðunar.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
is: Ekki trufla litkvörðunartækið á meðan það er að vinna

en: Enable color management for %s
is: Virkja litastýringu fyrir %s

en: Show color profiles for %s
is: Birta litasnið fyrir %s

note: not calibrated
en: Not calibrated
is: Ekki litkvarðað

en: multiple sizes
is: margar stærðir

en: No Desktop Background
is: Enginn skjáborðsbakgrunnur

en: Select a picture
is: Veldu mynd

en: Current background
is: Núverandi bakgrunnur

en: Custom
is: Sérsniðið

en: Testing %s
is: Prófa %s

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
is: Lárétt

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
is: Lóðrétt hægri

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
is: Lóðrétt vinstri

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
is: Lárétt (flett)

en: _Apply
is: _Virkja

en: Apply Changes?
is: Virkja breytingar?

en: Changes Cannot be Applied
is: Ekki var hægt að framkvæma breytingar

en: This could be due to hardware limitations.
is: Þetta gæti verið vegna takmarkana í vélbúnaði.

en: More Warm
is: Hlýrri

en: Less Warm
is: Kaldari

en: None
is: Ekkert

en: Custom Shortcuts
is: Sérsniðinn flýtilykill

en: More…
is: Meira…

en: No input sources found
is: Engir inntaksgjafar fundust

[ctx: Input Source]
en: Other
is: Annað

en: %s is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
is: %s er nú þegar í notkun fyrir %s. Ef þú skiptir því út, verður %s gert óvirkt

en: Enter the new shortcut
is: Settu inn nýjan flýtilykil

en: Set Custom Shortcut
is: Setja sérsniðinn flýtilykil

en: Set Shortcut
is: Setja flýtilykil

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut
en: Enter new shortcut to change %s.
is: Settu inn nýjan flýtilykil til að breyta %s.

en: Add Custom Shortcut
is: Bæta við sérsniðnum flýtilykli

en: Alternate Characters Key
is: Vara-stafalykill (AltCharKey)

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
is: Vara-stafalykil má nota til að setja inn viðbótarstafi. Þeir eru stundum prentaðir sem þriðji kostur á lyklaborðum.

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
is: Vinstri Alt

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
is: Hægri Alt-lykill

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
is: Vinstri breytilykill

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
is: Hægri breytilykill

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
is: Valmyndarlykill

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
is: Hægri Ctrl-lykill

en: Compose Key
is: Samsetningarlykill

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>C</b> and <b>o</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
is: Samsetningarlykill gerir kleift að setja inn ýmsa sérstafi. Til að nota hann er ýtt á samsetningarlykilinn og síðan á runu af öðrum stöfum. Til dæmis, sé ýtt á samsetningarlykil og síðan <b>C</b> og <b>o</b> mun setja inn <b>©</b>, <b>a</b> með <b>'</b> á eftir mun setja inn <b>á</b>.

[ctx: keyboard key]
en: Caps Lock
is: CapsLock-hástafalás

[ctx: keyboard key]
en: Scroll Lock
is: ScrollLock-skrunlæsing

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
is: Hægt er að skipta um inntaksgjafa með %s flýtilyklinum.
    Þessu er hægt að breyta í stillingum fyrir flýtivísanir lyklaborðs.

en: %d modified | %d modified
is[0]: %d breytt
is[1]: %d mínútur

en: Keyboard Shortcuts
is: Flýtilyklar

en: Reset All Shortcuts?
is: Frumstilla alla flýtilykla?

en: Resetting the shortcuts may affect your custom shortcuts. This cannot be undone.
is: Frumstilling flýtilykla gæti haft áhrif á sérsniðna flýtilykla sem þú hefur stillt. Ekki er hægt að taka þetta aftur.

en: Cancel
is: Hætta við

en: Reset All
is: Frumstilla allt

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
is: Óvirkt

en: Authentication failed
is: Auðkenning mistókst

en: The new password is too short
is: Nýja lykilorðið er of stutt

en: The new password is too simple
is: Nýja lykilorðið er of einfalt

en: The old and new passwords are too similar
is: Gamla og nýja lykilorðið eru of lík

en: The new password has already been used recently.
is: Nýja lykilorðið hefur áður verið notað og það nýlega.

en: The new password must contain numeric or special characters
is: Nýja lykilorðið verður að innihalda tölur eða sérstafi

en: The old and new passwords are the same
is: Það er enginn munur á gamla og nýja lykilorðinu

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
is: Lykilorðinu hefur verið breytt síðan þú auðkenndir þig!

en: The new password does not contain enough different characters
is: Nýja lykilorðið inniheldur ekki nægilega marga mismunandi stafi

en: Unknown error
is: Óþekkt villa

en: Please choose another password.
is: Veldu eitthvað annað lykilorð.

en: Please type your current password again.
is: Sláðu aftur inn núverandi lykilorð.

en: Password could not be changed
is: Ekki tókst að breyta lykilorðinu

en: The passwords do not match.
is: Lykilorðin stemma ekki.

en: Select
is: Velja

en: Browse for more pictures
is: Finna fleiri myndir

en: Cannot automatically join this type of domain
is: Get ekki tengst sjálfvirkt á þessa tegund léns

en: No such domain or realm found
is: Ekkert slíkt lén eða svæði fannst

en: Cannot log in as %s at the %s domain
is: Get ekki skráðst inn sem %s á %s lénið

en: Invalid password, please try again
is: Rangt lykilorð, reyndu aftur

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
is: Gat ekki tengst %s léninu: %s

en: the device needs to be claimed to perform this action
is: yfirtaka þarf tækið til að geta framkvæmt þessa aðgerð

en: the device is already claimed by another process
is: tækið er nú þegar yfirtekið af öðru ferli

en: you do not have permission to perform the action
is: þú hefur ekki nægar heimildir til að framkvæma þessa aðgerð

en: no prints have been enrolled
is: engin fingraför hafa verið skráð

en: Failed to communicate with the device during enrollment
is: Mistókst að eiga samskipti við tæki á meðan skráningu stóð

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
is: Gat ekki átt samskipti við fingrafaralesara

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
is: Mistókst að eiga samskipti við fingrafaralesarahugbúnaðinn

en: Failed to list fingerprints: %s
is: Gat ekki gera lista yfir fingraför: %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
is: Gat ekki eytt vistuðum fingraförum: %s

en: Left thumb
is: Vinstri þumall

en: Left middle finger
is: Vinstri langatöng

en: _Left index finger
is: _Vinstri vísifingur

en: Left ring finger
is: Vinstri baugfingur

en: Left little finger
is: Vinstri litlifingur

en: Right thumb
is: Hægri þumall

en: Right middle finger
is: Hægri langatöng

en: _Right index finger
is: Hæg_ri vísifingur

en: Right ring finger
is: Hægri baugfingur

en: Right little finger
is: Hægri litlifingur

en: Unknown Finger
is: Óþekktur fingur

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
is: Fullklárað

en: Fingerprint device disconnected
is: Fingrafaraskanni aftengdur

en: Fingerprint device storage is full
is: Geymslurými fingrafaraskanna er fullt

en: Failed to enroll new fingerprint
is: Mistókst að skrá nýtt fingrafar

en: Failed to start enrollment: %s
is: Mistókst að byrja skráningu: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
is: Mistókst að skrá nýtt fingrafar

en: Failed to stop enrollment: %s
is: Mistókst að stöðva skráningu: %s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
is: Lyftu eog settu fingurinn þinn endurtekið á fingrafaraskannann til að skrá fingrafarið þitt

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
is: Skanna nýtt fingrafar

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
is: Gat ekki sleppt fingrafaralesara: %s: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
is: Vandamál við að lesa tæki

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
is: Gat ekki tekið yfir fingrafaralesara: %s: %s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
is: Gat ekki fundið fingrafaralesara: %s

en: Your account
is: Aðgangurinn þinn

en: Failed to delete user
is: Gat ekki eytt notandanum

en: Failed to revoke remotely managed user
is: Tókst ekki að afturkalla fjartengda notandaaðganginn

en: You cannot delete your own account.
is: Þú getur ekki eytt þínum eigin aðgangi.

en: %s is still logged in
is: %s er ennþá skráður inn

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
is: Ef notandaaðgangi er eytt á meðan notandinn er skráður inn getur kerfið orðið mjög óstöðugt.

en: Do you want to keep %s’s files?
is: Viltu halda skrám %s?

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
is: Það er hægt að halda eftir heimamöppu, pósthólfi og bráðabirgðaskrám þegar notandaaðgangi er eytt.

en: _Delete Files
is: _Eyða skrám

en: _Keep Files
is: _Halda skrám

en: Are you sure you want to revoke remotely managed %s’s account?
is: Viltu örugglega afturkalla fjartengda %s aðganginn?

en: _Delete
is: _Eyða

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
is: Notandaaðgangur óvirkur

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
is: Stillt við næstu innskráningu

[ctx: Password mode]
en: None
is: Enginn

en: Logged in
is: Skráður inn

note: TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
is: Virkt

en: Failed to contact the accounts service
is: Mistókst að tengjast við aðgangsþjónustuna

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
is: Vinsamlegast gangið úr skugga um að AccountService sé rétt upp sett og sé virkt.

note: Translator comments: * We split the line in 2 here to "make it look good", as there's * no good way to do this in GTK+ for tooltips. See: * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=657168
en: To make changes,
    click the * icon first
is: Til að gera breytingar,
    smelltu fyrst á * táknmyndina

en: Delete the selected user account
is: Eyða völdum notandaaðgangi

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
is: Til að eyða völdum notandaaðgangi,
    smelltu fyrst á * táknmyndina

en: Unlock to Add Users and Change Settings
is: Aflæstu til að bæta við notendum og breyta stillingum

en: The username should usually only consist of lower case letters from a-z, digits and the following characters: - _
is: Notandanafn ætti venjulega einungis að innihalda lág/hástafi frá a-z, tölustafi eða einhvern af eftirfarandi stöfum:  - _

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
is: Því miður, þetta notandanafn er ekki tiltækt. Veldu eitthvað annað nafn.

en: The username is too long.
is: Notandanafnið er of langt.

en: This will be used to name your home folder and can’t be changed.
is: Þetta verður notað til að nefna heimamöppuna þína og er ekki hægt að breyta síðar.

en: Should match the web address of your login provider.
is: Ætti að samsvara vefslóð á miðlarann fyrir notandaaðganginn þinn.

en: Failed to add account
is: Mistókst að bæta við reikning

en: Failed to register account
is: Mistókst að skrá aðgang

en: No supported way to authenticate with this domain
is: Engin aðferð er studd til auðkenningar á þessu léni

en: Failed to join domain
is: Mistókst að fá aðgang að léni

en: That login name didn’t work.
    Please try again.
is: Þetta innskráningarnafn virkaði ekki.
    Endilega reyndu aftur.

en: That login password didn’t work.
    Please try again.
is: Þetta lykilorð virkaði ekki.
    Endilega reyndu aftur.

en: Failed to log into domain
is: Mistókst að skrá inn á lén

en: Unable to find the domain. Maybe you misspelled it?
is: Ekki tókst að finna lénið. Er það rétt stafað?

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
is: Nýja lykilorðið verður að vera ólíkt því gamla.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
is: Reyndu að breyta einhverjum stöfum og tölum.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
is: Reyndu að breyta lykilorðinu örlítið meira.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
is: Lykilorð sem ekki inniheldur notandanafnið þitt væri sterkara.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
is: Forðastu að nota nafnið þitt í lykilorðinu.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
is: Forðastu að nota einhver orðanna sem eru í lykilorðinu.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
is: Forðastu að nota algeng orð.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
is: Forðastu að endurraða algengum orðum.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
is: Reyndu að nota fleiri tölustafi.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
is: Reyndu að nota fleiri hástafi.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
is: Reyndu að nota fleiri lágstafi.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
is: Reyndu að nota fleiri sértákn, eins og greinamerki.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
is: Reyndu að blanda saman bókstöfum, tölustöfum og greinamerkjum.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
is: Forðastu að endurtaka sama stafinn oft.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
is: Forðastu að endurtaka sömu tegund stafa: best er að blanda saman bókstöfum, tölustöfum og greinamerkjum.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
is: Forðastu að nota runur eins og 1234 eða abcd.

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
is: Lykilorðið þarf að vera lengra. Reyndu að blanda saman bókstöfum, tölustöfum og greinamerkjum.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
is: Blandaðu saman hástöfum, lágstöfum og reyndu að nota einn eða fleiri tölustafi.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
is: Ef þú bætir við fleiri bókstöfum, tölustöfum og greinamerkjum verður lykilorðið ennþá sterkara.

en: This Week
is: Í þessari viku

en: Last Week
is: Í síðustu viku

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 18", shown as the first day of a week on login history dialog. Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e
is: %e. %b

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e, %Y
is: %e. %b, %Y

en: Session Ended
is: Setu lokið

en: Session Started
is: Seta hafin

note: Translators: This is the title of the "Account Activity" dialog. The %s is the user real name.
en: %s — Account Activity
is: %s — Virkni aðgangs

[ctx: Distance]
en: Short
is: Stutt

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
is: ¼ skjár

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
is: ½ skjár

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
is: ¾ skjár

[ctx: Distance]
en: Long
is: Langt

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
is: Sjálfgefið

[ctx: cursor size]
en: Medium
is: Miðlungs

[ctx: cursor size]
en: Large
is: Stórt

[ctx: cursor size]
en: Larger
is: Stærra

[ctx: cursor size]
en: Largest
is: Stærst

en: %d pixel | %d pixels
is[0]: %d mynddíll
is[1]: %d mynddílar

en: System Bus
is: Kerfisbraut

en: Full access
is: Fullur aðgangur

en: Session Bus
is: Setubraut

en: Devices
is: Tæki

en: Full access to /dev
is: Fullur aðgangur að /dev

en: Network
is: Netkerfi

en: Has network access
is: Er með aðgang að netkerfi

en: Home
is: Heim

en: Read-only
is: Skrifvarið

en: File System
is: Skráakerfi

en: Settings
is: Stillingar

en: Can change settings
is: Má breyta stillingum

en: %s has the following permissions built-in. These cannot be altered. If you are concerned about these permissions, consider removing this application.
is: %s er með eftirfarandi heimildir innbyggðar. Þeim er ekki hægt að breyta. Ef þú hefur áhyggjur af þessum heimildum, ættirðu að íhuga að fjarlægja þetta forrit.

en: Web Links
is: Veftenglar

en: Git Links
is: Git-tenglar

en: %s Links
is: %s tenglar

en: Unset
is: Afskrá

en: Links
is: Tenglar

en: Hypertext Files
is: Vefskrár (HyperText)

en: Text Files
is: Textaskrár

en: Image Files
is: Myndskrár

en: Font Files
is: Leturskrár

en: Archive Files
is: Safnskrár

en: Package Files
is: Pakkaskrár

en: Audio Files
is: Hljóðskrár

en: Video Files
is: Myndskeiðasskrár

en: Other Files
is: Aðrar skrár

note: List of applications.
en: Applications
is: Forrit

[ctx: service is enabled]
en: On
is: Kveikt

[ctx: service is disabled]
en: Off
is: Slökkt

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
is: Virkjað

[ctx: service is active]
en: Active
is: Virkt

en: Choose a Folder
is: Veldu möppu

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a dav://<hostname> URL
en: File Sharing allows you to share your Public folder with others on your current network using: %s
is: Deiling skráa gerir þér kleift að deila "Opið öllum"-möppunni (Public) með öðrum á netinu þínu, með: %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a "ssh <hostname>" command to run
en: When remote login is enabled, remote users can connect using the Secure Shell command:
    %s
is: Þegar fjartengd innskráning er virk, geta fjartengdir notendur að tengst með Secure Shell skipun:
    %s

en: Copy
is: Afrita

en: Sharing
is: Deiling

note: Label
en: No networks selected for sharing
is: Engin netkerfi valin vegna deilingar gagna

en: Ask what to do
is: Spyrja hvað skuli gera

en: Do nothing
is: Gera ekkert

en: Open folder
is: Opna möppu

en: Other Media
is: Aðrir miðlar

en: Select an application for audio CDs
is: Veldu forrit fyrir CD-hljóðdiska

en: Select an application for video DVDs
is: Veldu forrit fyrir DVD-mynddiska

en: Select an application to run when a music player is connected
is: Veldu forrit til að keyra þegar tónlistarspilari er tengdur

en: Select an application to run when a camera is connected
is: Veldu forrit til að keyra þegar myndavél er tengd

en: Select an application for software CDs
is: Veldu forrit fyrir CD-diska með hugbúnaði

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
is: DVD hljóðdiskur

en: blank Blu-ray disc
is: tómur Blu-Ray diskur

en: blank CD disc
is: tómur CD geisladiskur

en: blank DVD disc
is: tómur DVD mynddiskur

en: blank HD DVD disc
is: tómur HD DVD diskur

en: Blu-ray video disc
is: Blu-Ray mynddiskur

en: e-book reader
is: rafbókalesari

en: HD DVD video disc
is: HD DVD mynddiskur

en: Picture CD
is: Picture CD mynddiskur

en: Super Video CD
is: CD Super Video mynddiskur

en: Video CD
is: Video CD mynddiskur

en: Windows software
is: Windows hugbúnaður

[ctx: measurement format]
en: Imperial
is: Breskt kerfi

[ctx: measurement format]
en: Metric
is: Metrakerfi

en: Formats
is: Snið

en: Unknown
is: Óþekkt

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit
is: 64-bita

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 32-bit
is: 32-bita

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
is: Óþekkt

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
is: Tengipunktur (hotspot)

en: _Copy
is: _Afrita

en: Select _All
is: Velja _allt

en: Unlock to Change Settings
is: Aflæstu til að breyta stillingum

en: Other…
is: Annað…

en: Today
is: Í dag

en: Yesterday
is: í gær

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24".
en: %b %e
is: %e. %b

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
is: %e. %b, %Y

en: %d hour | %d hours
is[0]: %d klukkustund
is[1]: %d klukkustundir

en: %d second | %d seconds
is[0]: %d sekúnda
is[1]: %d sekúndur

note: 0 seconds
en: 0 seconds
is: 0 sekúndur

en: never
is: aldrei

en: today
is: í dag

en: yesterday
is: í gær

en: %i day ago | %i days ago
is[0]: fyrir %i degi síðan
is[1]: fyrir %i dögum síðan

en: IPv4 Address
is: IPv4 vistfang

en: IPv6 Address
is: IPv6 vistfang

en: IP Address
is: IP vistfang

en: Hardware Address
is: Vistfang vélbúnaðar

en: Default Route
is: Sjálfgefin tengileið (route)

en: Last used
is: Síðast notað

note: Translators: network device speed
en: %d Mb/s
is: %d Mb/sek

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
is: Um kapal

en: Options…
is: Valkostir…

en: missing EAP-FAST PAC file
is: vantar EAP-FAST PAC skrá

en: Choose a PAC file
is: Veldu PAC-skrá

en: PAC files (*.pac)
is: PAC skrár (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
is: vantar EAP-LEAP notandanafn

en: missing EAP-LEAP password
is: vantar EAP-LEAP lykilorð

en: missing leap-username
is: vantar leap-notandanafn

en: missing leap-password
is: vantar leap-lykilorð

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
is: ógilt EAP-PEAP CA skilríki: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
is: ógilt EAP-PEAP CA skilríki: ekkert skilríki tiltekið

en: Choose a Certificate Authority certificate
is: Velja skilríki frá vottunarstöð (CA)

en: missing wep-key
is: vantar wep-lykil

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
is: ógildur wpa-key: lykill með lengdina %zu verður að innihalda eingöngu hex-tölustafi

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
is: ógildur wpa-key: lykill með lengdina %zu verður að innihalda eingöngu ascii-stafi

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
is: ógildur wpa-key: ógild lengd lykils %zu. Lykill verður að vera með lengd 5/13 (ascii) eða 10/26 (hex)

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
is: ógildur wep-key: lykilfrasi má ekki vera tómur

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
is: ógildur wep-key: lykilfrasi verður að vera styttri en 64 stafir

en: undefined error in 802.1X security (wpa-eap)
is: óskilgreind villa í öruggu 802.1X (wpa-eap)

en: no file selected
is: engin skrá valin

en: unspecified error validating eap-method file
is: óskilgreind villa við sannvottun á eap-method skrá

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
is: DER, PEM, eða PKCS#12 einkalyklar (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
is: DER eða PEM skilríki (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
is: ógilt EAP-TTLS CA skilríki: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
is: ógilt EAP-TTLS CA skilríki: ekkert skilríki tiltekið

en: missing EAP username
is: vantar EAP notandanafn

en: missing EAP password
is: vantar EAP lykilorð

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
is: ógilt wpa-psk: ógild lengd lykils %zu. Verður að vera [8,63] bæti eða 64 hex tölustafir

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
is: ógilt wpa-psk: get ekki túlkað lykil með 64 bætum sem hex

en: Unknown error validating 802.1X security
is: Óþekkt villa við að sannreyna 802.1x öryggi

en: Wi-Fi password is missing.
is: Wi-Fi lykilorð vantar.

en: missing EAP-TLS identity
is: vantar EAP-TLS auðkenni

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
is: ógilt EAP-TLS CA skilríki: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
is: ógilt EAP-TLS CA skilríki: ekkert skilríki tiltekið

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
is: ógildur EAP-TLS einkalykill: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
is: ógilt EAP-TLS notanda-skilríki: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
is: Ódulritaðir einkalyklar eru óöruggir

en: The selected private key does not appear to be protected by a password. This could allow your security credentials to be compromised. Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
is: Valinn einkalykill lítur ekki út fyrir að vera varinn af lykilorði. Þetta gæti sett öryggi þitt í hættu.  Endilega veldu einkalykil sem varinn er af lykilorði.
    
    (Þú getur sett lykilorð á einkalykla með openssl)

en: Choose your personal certificate
is: Veldu þitt einkaskilríki

en: Choose your private key
is: Veldu þinn einkalykil

en: Wi-Fi
is: Þráðlaust net

en: Stop hotspot and disconnect any users?
is: Stöðva tengipunkt og aftengja alla notendur?

en: _Stop Hotspot
is: _Stöðva tengipunkt

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
is: Staða óþekkt

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
is: Óstýrt

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
is: Ekki tiltækt

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
is: Tengist

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
is: Auðkenningar krafist

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
is: Tengt

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
is: Aftengist

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
is: Tenging mistókst

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
is: Staða óþekkt (vantar)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
is: Stillingar brugðust

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
is: IP-stillingar brugðust

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
is: IP-stillingar úreltar

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
is: Dulritunarupplýsinga var krafist en virðast ekki koma fram

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
is: 802.1x biðill ótengdur

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
is: Stillingar 802.1x biðils brugðust

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
is: 802.1x biðill brást

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
is: 802.1x biðill var of lengi að auðkenna

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
is: PPP þjónusta gat ekki hafist

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
is: PPP þjónusta aftengd

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
is: PPP brást

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
is: DHCP biðlari ræstist ekki

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
is: Villa í DHCP biðlara

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
is: DHCP biðlari brást

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
is: Þjónusta sameiginlegra tenginga ræstist ekki

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
is: Þjónusta sameiginlegra tenginga brást

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
is: AutoIP þjónusta ræstist ekki

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
is: Villa í AutoIP þjónustu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
is: AutoIP þjónusta brást

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
is: Línan upptekin

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
is: Enginn sónn

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
is: Ekki tókst að koma á tengingu.

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
is: Hringing rann út á tíma

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
is: Tilraun til tengingar mistókst

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
is: Frumstilling mótalds mistókst

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
is: Ekki tókst að velja tiltekið APN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
is: Ekki að leita að netkerfum

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
is: Skráningu á netkerfi hafnað

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
is: Skráning á netkerfi rann út á tíma

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
is: Mistókst að skrá inn á umbeðið netkerfi

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
is: Athugun á PIN mistókst

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
is: Grunnhugbúnað (firmware) tækis gæti vantað

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
is: Tenging hvarf

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
is: Gert var ráð fyrir tengingu sem þegar er til staðar

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
is: Mótald fannst ekki.

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
is: Bluetooth-tenging brást

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
is: SIM-kort ekki til staðar

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
is: Krafist er PIN-númers SIM-korts

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
is: Krafist er PUK-númers SIM-korts

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
is: Rangt SIM-kort

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
is: Það tókst ekki að uppfylla allar kerfiskröfur fyrir tengingu

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
is: grunnhugbúnað vantar (firmware)

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
is: kapall ekki tengdur

en: Insecure network (WEP)
is: Ótryggt netkerfi (WEP)

en: Secure network (WPA)
is: Öruggt netkerfi (WPA)

en: Secure network (WPA2)
is: Öruggt netkerfi (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
is: Öruggt netkerfi (WPA3)

en: Secure network
is: Öruggt netkerfi

en: Security
is: Öryggi

en: Delete Address
is: Eyða vistfangi

en: Delete Route
is: Eyða beiningu (route)

en: automatic
is: sjálfvirkt

en: Identity
is: Auðkenni

en: Cannot import VPN connection
is: Get ekki flutt inn VPN-nettengingu

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
is: Skráin '%s' var ekki lesanleg eða að hún inniheldur ekki þekkjanlegar VPN tengiupplýsingar
    
    Villa: %s.

en: Select file to import
is: Veldu skrá til að flytja inn

en: A file named “%s” already exists.
is: Skrá með heitinu '%s' er þegar til.

en: _Replace
is: _Skipta út

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
is: Viltu skipta %s út fyrir VPN-nettenginguna sem þú ert að vista?

en: Cannot export VPN connection
is: Get ekki flutt út VPN-nettengingu

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
is: Ekki var hægt að flytja út VPN tenginguna '%s' til %s.
    
    Villa: %s.

en: Export VPN connection
is: Flytja út VPN-nettengingu

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
is: Ekkert

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
is: WEP 40/128-bit lykill (Hex eða ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
is: WEP 128-bit lykilsetning

en: Dynamic WEP (802.1x)
is: Breytilegt (dynamic) WEP (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
is: WPA og WPA2 einka

en: WPA & WPA2 Enterprise
is: WPA og WPA2 fyrirtækja

en: WPA3 Personal
is: WPA3 einka

en: Preserve
is: Varðveita

en: Permanent
is: Varanlegt

en: Random
is: Slembið

en: Stable
is: Stöðugt

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
is: MAC-vistfangið sem sett er inn hér verður notað sem vélbúnaðarvistfang fyrir nettækið sem þessi tenging er virkjuð á.  Sú aðgerð er þekkt undir nafninu MAC-klónun eða vélarstuldur.  Dæmi: 00:11:22:33:44:55

en: Profile %d
is: Snið %d

en: Unable to open connection editor
is: Get ekki opnað tengingaritil

en: New Profile
is: Nýtt snið

en: _Add
is: _Bæta við

en: Import from file…
is: Flytja inn úr skrá…

en: Add VPN
is: Bæta við VPN

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
is: Fyrirtækis

[ctx: Wifi security]
en: None
is: Ekkert

note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: Never
is: Aldrei

[ctx: Signal strength]
en: None
is: Ekkert

[ctx: Signal strength]
en: Weak
is: Veikt

[ctx: Signal strength]
en: Ok
is: Í lagi

[ctx: Signal strength]
en: Good
is: Gott

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
is: Frábært

en: Forget Connection
is: Gleyma tengingu

en: Remove Connection Profile
is: Fjarlægja tengisnið

en: Remove VPN
is: Fjarlægja VPN

en: Details
is: Nánar

en: Add new connection
is: Bæta við nýrri tengingu

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
is: Við það að kveikja á þráðlausa tengipunktinum muntu aftengjast frá %s og ekki verður lengur hægt að fara á internetið í gegnum Wi-Fi.

en: Must have a minimum of 8 characters
is: Verður að vera minnst 8 stafir

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
is: Kveikja á þráðlausum Wi-Fi tengipunkti?

en: Manual
is: Handvirkt

en: Automatic
is: Sjálfvirkt

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
is: Sjálfvirk leit með Web Proxy Autodiscovery er notað þegar stillingavistfang (configuration URL) er ekki gefið upp.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
is: Ekki er mælt með þessu fyrir ótreyst almenningsnet.

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
is: Upplýsingar um valin netkerfi munu tapast, þar með talið lykilorð og aðrar sérsniðnar stillingar.

en: _Forget
is: _Gleyma

en: Known Wi-Fi Networks
is: Þekkt Wi-Fi netkerfi

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
is: _Gleyma

en: System policy prohibits use as a Hotspot
is: Kerfisheimildir heimila ekki notkun sem tengipunkts

en: Wireless device does not support Hotspot mode
is: Þráðlaust tæki styður ekki tengipunkts-ham (hotspot)

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
is: Úbbs! Eitthvað hefur farið úrskeiðis núna. Hafðu samband við höfunda hugbúnaðarins.

en: NetworkManager needs to be running.
is: NetworkManager netstjórinn verður að vera í gangi.

en: 2G Only
is: Aðeins 2G

en: 3G Only
is: Aðeins 3G

en: 4G Only
is: Aðeins 4G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
is: 2G, 3G, 4G (forgangs)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
is: 2G, 3G (forgangs), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
is: 2G (forgangs), 3G, 4G

en: 3G, 4G (Preferred)
is: 3G, 4G (forgangs)

en: 3G (Preferred), 4G
is: 3G (forgangs), 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
is: 2G, 4G (forgangs)

en: 2G (Preferred), 4G
is: 2G (forgangs), 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
is: 2G, 3G (forgangs)

en: 2G (Preferred), 3G
is: 2G (forgangs), 3G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
is: Óþekkt

en: Not Registered
is: Óskráð

en: Registered
is: Skráð

en: Roaming
is: Reiki

en: Searching
is: Leita

en: Denied
is: Hafnað

en: Unlock SIM card
is: Aflæsa SIM-korti

en: Unlock
is: Aflæsa

en: Please provide PIN code for SIM %d
is: Tilgreindu PIN-kóðann fyrir SIM-kortið %d

en: Enter PIN to unlock your SIM card
is: Settu inn PIN til að aflæsa SIM-kortinu

en: Please provide PUK code for SIM %d
is: Tilgreindu PUK-kóðann fyrir SIM-kortið %d

en: Enter PUK to unlock your SIM card
is: Settu inn PUK til að aflæsa SIM-kortinu

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
is[0]: Rangt lykilorð var sett inn. Þú átt %1$u tilraun eftir
is[1]: Rangt lykilorð var sett inn. Þú átt %1$u tilraunir eftir

en: You have %u try left | You have %u tries left
is[0]: Þú átt %u tilraun eftir
is[1]: Þú átt %u tilraunir eftir

en: Wrong password entered.
is: Rangt lykilorð var sett inn.

en: PUK code should be an 8 digit number
is: PIN-númer á að vera 8 tölustafir

en: Enter New PIN
is: Settu inn nýtt PIN-númer

en: PIN code should be a 4-8 digit number
is: PIN-númer á að vera 4-8 tölustafir

en: _Set
is: _Setja

en: Operation Cancelled
is: Hætt var við aðgerð

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
is: <b>Villa:</b> Aðgangi til að breyta stillingum hafnað

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
is: <b>Villa:</b> Villa í farsímatæki

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
is: Thunderbolt undirkerfið (boltd) er ekki uppsett eða að uppsetningin er ekki rétt.

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
is: Thunderbolt fannst ekki.
    Annað hvort vantar stuðning við Thunderbolt í kerfið, hann hefur verið gerður óvirkur í BIOS-stillingum eða að hann er stilltur á óstutt öryggisstig í BIOS.

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
is: Stuðningur við Thunderbolt hefur verið gerður óvirkur í BIOS.

en: Thunderbolt security level could not be determined.
is: Ekki var hægt að ákvarða öryggisstig Thunderbolt.

en: Error switching direct mode: %s
is: Villa við að skipta í beinan ham: %s

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
is: Aftengt

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
is: Tengist

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
is: Tengt

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
is: Villa í auðkenningu

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
is: Auðkenning í gangi

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
is: Takmörkuð virkni

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
is: Tengt og auðkennt

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
is: Óþekkt

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at:
is: Auðkennt:

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at:
is: Tengt á:

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at:
is: Skráð þann:

en: Failed to authorize device:
is: Tókst ekki að auðkenna tæki:

en: Failed to forget device:
is: Tókst ekki að gleyma tæki:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
is[0]: Er háð %u öðrum tæki
is[1]: Er háð %u öðrum tækjum

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
is: Villa

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
is: Auðkennt

en: Try clicking, double clicking, scrolling
is: Prófaðu að smella, tvísmella, skruna

en: Five clicks, GEGL time!
is: Fimm smellir, tími fyrir GEGL!

en: Double click, primary button
is: Tvísmella, aðalhnappur

en: Single click, primary button
is: Einsmella, aðalhnappur

en: Double click, middle button
is: Tvísmella, miðhnappur

en: Single click, middle button
is: Einsmella, miðhnappur

en: Double click, secondary button
is: Tvísmella, aukahnappur

en: Single click, secondary button
is: Einsmella, aukahnappur

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
is: Vita meira

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data. %s
is: Ef þú sendir okkur upplýsingar um tæknileg vandamál hjálpar okkur að bæta %s hugbúnaðinn. Skýrslur eru sendar nafnlaust og eru hreinsaðar af persónugreinanlegum gögnum. %s

en: Empty all items from Trash?
is: Tæma öll atriði úr ruslinu?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
is: Öllum atriðum í ruslinu verður endanlega eytt.

en: _Empty Trash
is: _Tæma ruslið

en: Delete all the temporary files?
is: Eyða öllum bráðabirgðaskrám?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
is: Öllum bráðabirgðaskrám verður endanlega eytt.

en: _Purge Temporary Files
is: _Eyða bráðabirgðaskrám

[ctx: Online Account]
en: Other
is: Annað

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
is: Aðgangur %s

en: Error removing account
is: Villa við að fjarlægja notandaaðgang

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: %s removed
is: %s fjarlægt

en: Display version number
is: Birta útgáfunúmer

en: Enable verbose mode
is: Virkja ítarlegan ham

en: Search for the string
is: Leita að strengnum

en: List possible panel names and exit
is: Birta heiti allra mögulegra spjalda og hætta

en: Panel to display
is: Spjald sem á að birta

en: [PANEL] [ARGUMENT…]
is: [SPJALD] [BREYTA…]

en: Available panels:
is: Tiltæk spjöld:

en: Privacy
is: Gagnaleynd

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
is[0]: %u úttak
is[1]: %u úttök

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
is[0]: %u inntak
is[1]: %u inntök

en: System Sounds
is: Kerfishljóð

note: Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
is: _Aflæsa

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
is: Engir prentarar fundust

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
is: Settu inn netfang eða leitaðu að prentara

en: Authentication Required
is: Auðkenningar krafist

en: Enter username and password to view printers on Print Server.
is: Settu inn notandanafn og lykilorð til að skoða prentara á prentþjóninum.

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
is: Notandanafn

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
is: Lykilorð

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
is: Lén

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
is: A_uðkenna

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
is: Hreinsa allt

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
is: _Heimila

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
is: Engin virk prentverk

en: Select Printer Driver
is: Veldu prentrekil

en: Loading drivers database…
is: Hleð inn gagnagrunni um rekla…

en: Printing Options
is: Valkostir prentunar

en: Printer Details
is: Nánar um prentara

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
is: Nota prentara sjálfgefið

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
is: Hreinsa prenthausa

en: Remove Printer
is: Fjarlægja prentara

en: Model
is: Gerð

en: Location
is: Staðsetning

en: Ink Level
is: Staða bleks

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved.
is: Endurræstu þegar vandamálið er leyst.

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
is: Endurræsa

en: Name
is: Heiti

en: Address
is: Vistfang

en: Searching for preferred drivers…
is: Leitað að reklum sem mælt er með…

en: Search for Drivers
is: Leita að reklum

en: Select from Database…
is: Veldu úr gagnagrunni…

en: Install PPD File…
is: Setja upp PPD-skrá…

en: Authenticate
is: Auðkenna

note: Translators: This button adds new printer.
en: Add Printer…
is: Bæta við prentara…

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
is: Afturkalla

en: No printers
is: Engir prentarar

note: Translators: The CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: Sorry! The system printing service
    doesn’t seem to be available.
is: Því miður! Prentþjónusta kerfis
    virðist ekki vera tiltæk.

en: Location services turned off
is: Slökkt er á staðsetningarþjónustum

en: No applications can obtain location information.
is: Engin forrit geta notað staðsetningarupplýsingar.

en: Location services allow applications to know your location. Using Wi-Fi and mobile broadband increases accuracy.
is: Staðsetningarþjónustur gera forritum kleift að finna út staðsetninguna þína. Notkun á þráðlausu WiFi og ferðabreiðbandi eykur nákvæmnina.

en: Uses Mozilla Location Service: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Privacy Policy</a>
is: Notar Mozilla staðsetningarþjónustu: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Persónuverndarstefna</a>

en: Allow the applications below to determine your location.
is: Leyfa forritunum hér fyrir neðan að nota staðsetningu þína.

en: No Applications Have Asked for Location Access
is: Engin forrit hafa beðið um aðgang að staðsetningu

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Middle Mouse Button Click
is: Miðju-músarsmellur

en: Right Mouse Button Click
is: Hægri músarsmellur

en: Back
is: Til baka

en: Forward
is: Áfram

en: No stylus found
is: Engin snertipenni fannst

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
is: Færðu snertipennann nálægt teiknispjaldinu til að stilla það

en: Eraser Pressure Feel
is: Þrýstiskynjun útstrokunar

en: Soft
is: Mjúkt

en: Firm
is: Stíft

en: Top Button
is: Efsti hnappur

en: Lower Button
is: Neðri hnappur

en: Lowest Button
is: Neðsti hnappur

en: Tip Pressure Feel
is: Þrýstiskynjun odds

en: Tablet (absolute)
is: Teiknitafla (algild)

en: Touchpad (relative)
is: Snertiplatti (afstætt)

en: Tablet Preferences
is: Stillingar teiknitöflu

en: _Help
is: _Hjálp

en: No tablet detected
is: Engin teiknitafla fannst

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
is: Tengdu við eða kveiktu á Wacom teiknitöflunni

en: Bluetooth Settings
is: Stillingar Bluetooth

en: Wacom Tablet
is: Wacom teiknitafla

en: Tracking Mode
is: Fylgnihamur

en: Left-Handed Orientation
is: Örvhent (músarhnöppum víxlað)

en: Map to Monitor…
is: Tengja við skjá...

en: Map Buttons…
is: Tengja hnappa...

en: Calibrate…
is: Kvarða…

en: Adjust mouse settings
is: Breyta stillingum músar

en: Adjust display resolution
is: Stilla skjáupplausn

en: Decouple Display
is: Aftengja skjá

en: Screen Calibration
is: Litkvörðun skjámyndar

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
is: Sláðu létt á viðmiðunarmerkin um leið og þau birtast á skjánum til að kvarða tækið.

en: Mis-click detected, restarting…
is: Mis-smellur fannst, endurræsi…

en: Map Buttons
is: Tengja hnappa

en: Map buttons to functions
is: Tengja hnappa við aðgerðir

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
is: Til þess að breyta flýtilykli, veldu "Senda lyklastroku"-aðgerðina, smelltu á flýtilyklahnappinn og haltu niðri nýju flýtilyklunum eða ýttu á Backspace til að eyða.

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 15 minutes
is: 15 mínútur

note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog. Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 minutes
is: 30 mínútur

en: Power Mode
is: Orkusparnaðarhamur

en: Affects system performance and power usage.
is: Hefur áhrif á afköst kerfisins og orkunotkun.

en: Power Saving Options
is: Valkostir orkustýringar

en: Automatic Screen Brightness
is: Sjálfvirkt birtustig skjás

en: Screen brightness adjusts to the surrounding light.
is: Birta skjás aðlagast umhverfislýsingu.

en: Dim Screen
is: Dimma skjá

en: Reduces the screen brightness when the computer is inactive.
is: Deyfir birtustig skjásins þegar tölvan er aðgerðalaus.

en: Screen _Blank
is: Tæma skjá

en: Turns the screen off after a period of inactivity.
is: Slekkur á skjánum eftir aðgerðaleysi í ákveðna stund.

en: Automatic Power Saver
is: Sjálfvirkur orkusparnaður

en: Enables power saver mode when battery is low.
is: Virkjar orkusparnaðarham þegar lítil rafhleðsla er eftir.

en: _Automatic Suspend
is: Setja sjálfvirkt í bið

en: Pauses the computer after a period of inactivity.
is: Setur tölvuna í bið eftir aðgerðaleysi í ákveðna stund.

en: Suspend & Power Button
is: Bið og aflhnappar

en: Po_wer Button Behavior
is: Hegðun K_veikja/Slökkva-hnapps

en: Show Battery _Percentage
is: Sýna hleðslu rafhlöðu í _prósentum

en: Automatic Suspend
is: Hætta sjálfvirkt

en: _Plugged In
is: Í sam_bandi

en: On _Battery Power
is: Notar afl frá _rafhlöðum

en: Delay
is: Seinkun

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
is: Litkvörðun mun útbúa litasnið sem þú getur notað til að litastýra skjánum þínum. Því lengri tími sem þú notar í litkvörðun, því betri verða gæði litasniðsins.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
is: þú getur ekki notað tölvuna á meðan litkvörðun fer fram.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
is: Gæði

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
is: Áætlaður tími

en: Calibration Quality
is: Gæði litkvörðunar

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
is: Veldu litnematækið sem þú vilt nota við litkvörðun.

en: Calibration Device
is: Tæki til litkvörðunar

en: Select the type of display that is connected.
is: Veldu tegund skjás sem er tengdur.

en: Display Type
is: Tegund skjás

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
is: Veldu úttakshvítpunkt skjás. Flestir skjáir ættu að vera kvarðaðir til að nota D65 dagsbirtuhvítpunkt.

en: Profile Whitepoint
is: Hvítpunktur litasniðs

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
is: Stilltu skjáinn á það birtustig sem þú notar venjulega. Litastýring verður nákvæmust við það birtustig.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
is: Önnur leið er að nota það birtutig sem notað hefur verið með einhverju öðru af þeim litasniðum sem tækið notar.

en: Display Brightness
is: Birta skjás

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
is: Þú getur notað litasnið á mismunandi tölvum, eða jafnvel búið til mismunandi litasnið fyrir ólíka umhverfislýsingu.

en: Profile Name:
is: Heiti litasniðs:

en: Profile Name
is: Heiti litasniðs

en: Profile successfully created!
is: Tókst að búa til litasnið!

en: Copy profile
is: Afrita litasnið

en: Requires writable media
is: Þarfnast skrifanlegs gagnamiðils

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
is: Þú gætir haft gagn af því að skoða þessar leiðbeiningar um hvernig nota eigi litasniðið á <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> og <a href="windows">Microsoft Windows</a> kerfum.

en: Summary
is: Samantekt

en: Add Profile
is: Bæta við litasniði

en: _Import File…
is: Flytja _inn skrá…

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
is: Vandamál fundust. Ekki er víst að litasniðið virki rétt. <a href="">Sjá nánar.</a>

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
is: Hvert tæki þarf nýlega uppfært litasnið til þess að geta verið litastýrt.

en: Learn more about color management
is: Læra meira um litastýringu

en: _Set for all users
is: _Stilla fyrir alla notendur

en: Set this profile for all users on this computer
is: Setja fyrir alla notendur á þessari tölvu

en: _Enable
is: Vir_kja

en: _Add profile
is: Bæt_a við litasniði

en: _Calibrate…
is: _Kvarða…

en: Calibrate the device
is: Kvarða tækið

en: _Remove profile
is: Fja_rlægja litasnið

en: _View details
is: Sjá _nánar

en: Unable to detect any devices that can be color managed
is: Fann ekki nein tæki sem hægt er að litastýra

en: Projector
is: Skjávarpi

en: LCD (CCFL backlight)
is: LCD (CCFL baklýsing)

en: LCD (RGB LED backlight)
is: LCD (RGB LED baklýsing)

en: LCD (white LED backlight)
is: LCD (hvít LED baklýsing)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
is: LCD (Wide Gamut CCFL baklýsing)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
is: LCD (Wide Gamut RGB LED baklýsing)

en: 40 minutes
is: 40 mínútur

en: Native to display
is: Sambyggt við skjá

en: D50 (Printing and publishing)
is: D50 (prentun og útgáfa)

en: D65 (Photography and graphics)
is: D65 (ljósmyndun og myndvinnsla)

en: Display Calibration
is: Litkvörðun skjátækis

note: This starts the calibration process
en: _Start
is: _Byrja

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
is: _Halda áfram

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
is: _Lokið

en: No Bluetooth Found
is: Enginn Bluetooth-búnaður fannst

en: Plug in a dongle to use Bluetooth.
is: Settu inn dingul til að nota Bluetooth

en: Bluetooth Turned Off
is: Bluetooth ekki í gangi

en: Turn on to connect devices and receive file transfers.
is: Kveiktu á til að tengja tæki og stunda skráaskipti.

en: Airplane Mode is on
is: Flugvélahamur virkur

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on.
is: Bluetooth er óvirkt þegar flugvélahamur er virkur.

en: Turn Off Airplane Mode
is: Slökkva á flugvélaham

en: Hardware Airplane Mode is on
is: Vélbúnaðarstuddur flugvélahamur er virkur

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth.
is: Slökktu á rofanum fyrir flugvélaham til að virkja Bluetooth.

en: Add Picture…
is: Bæta við mynd…

en: Click a speaker to test
is: Smelltu á hátalara til ap prófa

en: Left
is: Vinstri

en: Right
is: Hægri

en: Bark
is: Gelt

en: Drip
is: Leki

en: Glass
is: Gler

en: Sonar
is: Sónar

en: Rear
is: Aftan

en: Front
is: Framan

en: System Volume
is: Kerfishljóð

en: Volume Levels
is: Hljóðstyrkur

en: Output
is: Úttak

en: Output Device
is: Úttakstæki

en: Test
is: Prófa

en: Configuration
is: Uppsetning

en: Balance
is: Jafnvægi

en: Fade
is: Deyfa út

en: Subwoofer
is: Bassabox

en: Input
is: Inntak

en: Input Device
is: Inntakstæki

en: Volume
is: Hljóðstyrkur

en: Alert Sound
is: Viðvörunarhljóð

en: Refresh Rate
is: Uppfærslutíðni

en: Adjust for TV
is: Aðlaga fyrir sjónvarp

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
is: Endurræsa síu

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
is: Tímabundið óvirkt þar til á morgun

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
is: Næturlýsing stillir skjáinn á hlýrri liti. Þetta getur hjálpað til við að minnka þreytu í augum og svefntruflanir.

note: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: Night Light
is: Næturlýsing

en: Schedule
is: Áætlun

en: Sunset to Sunrise
is: Sólarlag til sólarupprásar

en: Manual Schedule
is: Áætla handvirkt

en: Times
is: Tími

en: From
is: Frá

en: Hour
is: Klukkustund

en: Minute
is: Mínúta

note: This is the short form for the time period in the morning
en: AM
is: f.h.

note: This is the short form for the time period in the afternoon
en: PM
is: e.h.

en: To
is: Til

en: Color Temperature
is: Hitastig litar

en: Single Display
is: Einn skjár

en: Join Displays
is: Tengja skjái

en: Mirror
is: Spegla

en: Display Mode
is: Birtingarhamur

en: Contains top bar and Activities
is: Inniheldur toppstiku og virkniyfirlit

en: Primary Display
is: Aðalskjár

en: Drag displays to match your physical display setup. Select a display to change its settings.
is: Dragðu skjái til svo þeir samsvari uppsetningunni hjá þér. Veldu svo skjá til að breyta stillingum hans.

en: Display Arrangement
is: Fyrirkomulag á skjám

en: Active Display
is: Virkur skjár

en: Display Configuration
is: Stillingar skjátækis

en: Blank Screen Delay
is: Töf áður en skjár er tæmdur

en: Period of inactivity after which the screen will go blank.
is: Tímabil aðgerðaleysis þar til skjárinn tæmist.

en: Automatic Screen _Lock
is: Sjálfvirk skjá_læsing

en: Automatic _Screen Lock Delay
is: Töf fyrir _sjálfvirka skjálæsingu

en: Period after the screen blanks when the screen is automatically locked.
is: Tímabil þar til skjárinn tæmist eftir að honum hefur verið læst sjálfvirkt.

en: Show _Notifications on Lock Screen
is: _Birta tilkynningar á læsiskjá

en: Forbid new _USB devices
is: Banna ný _USB-tæki

en: Prevent new USB devices from interacting with the system when the screen is locked.
is: Koma í veg fyrir að USB-tæki eigi í samskiptum við kerfið þegar skjárinn er læstur.

en: Displays
is: Skjáir

en: Input Sources
is: Inntaksgjafar

en: Includes keyboard layouts and input methods.
is: Innifelur lyklaborðsuppsetningar og inntaksleiðir.

en: Input Source Switching
is: Skipta um inntaksgjafa

en: Use the _same source for all windows
is: Nota _sama inntaksgjafa fyrir alla glugga

en: Switch input sources _individually for each window
is: Skipta um _inntaksgjafa fyrir hvern glugga

en: Special Character Entry
is: Innsetning sértákna

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard.
is: Aðferðir til að setja inn tákn og stafatilbrigði með lyklaborðinu.

en: View and Customize Shortcuts
is: Skoða og sérsníða flýtileiðir á lyklaborði

en: Add an Input Source
is: Veldu inntaksgjafa

en: Input methods can’t be used on the login screen
is: Aðrar innsláttaraðferðir er ekki hægt að nota í innskráningarglugga

en: Move up
is: Færa upp

en: Move down
is: Færa niður

en: Preferences
is: Stillingar

en: View Keyboard Layout
is: Skoða lyklaborðsuppsetningu

en: Remove
is: Fjarlægja

en: Reset the shortcut to its default value
is: Endurstilla flýtilykilinn á sjálfgefin gildi

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut.
is: Ýttu á Esc til að hætta við eða á Backspace til að gera flýtilykilinn óvirkan.

en: Command
is: Skipun

en: Shortcut
is: Flýtilykill

en: Set Shortcut…
is: Setja flýtilykil…

en: Add
is: Bæta við

en: Replace
is: Skipta út

en: Set
is: Setja

en: No input source selected
is: Enginn inntaksgjafi valinn

en: Add Custom Shortcuts
is: Bæta við sérsniðnum flýtilyklum

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more.
is: Settu upp sérsniðnar flýtivísanir til að ræsa forrit, keyra skriftur og fleira.

en: Add Shortcut
is: Bæta við flýtilykli

en: No keyboard shortcut found
is: Enginn flýtilykill fannst

en: Try a different search
is: Reyndu aðra leit

en: Reset All…
is: Frumstilla allt…

en: Reset all shortcuts to their default keybindings
is: Endurstilla alla flýtilykla á upprunaleg gildi þeirra

en: Fingerprint Manager
is: Fingrafarastýring

en: Fingerprint
is: Fingrafar

en: _No
is: _Nei

en: _Yes
is: _Já

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
is: Viltu eyða skráðum fingraförum, sem gerir innskráningu með fingraförum óvirka?

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
is: Enginn fingrafaraskanni

en: Ensure the device is properly connected.
is: Gakktu úr skugga um að tækið sé rétt tengt.

en: No fingerprint device
is: Enginn fingrafaraskanni

en: Choose the fingerprint device you want to configure
is: Veldu fingrafaraskannann sem þú ætlar að stilla

en: Fingerprint Device
is: Fingrafaraskanni

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your computer with your finger
is: Innskráning með fingrafari gerir þér kleift að aflæsa og skrá þig inn á tölvuna með fingrinum

en: _Delete Fingerprints
is: _Eyða fingraförum

en: Fingerprint Login
is: Innskráning með fingrafari

en: Fingerprint Enroll
is: Skráning fingrafars

en: _Re-enroll this finger…
is: Skráðu aftu_r þetta fingrafar…

en: _Add User…
is: Bæt_a við notanda…

en: Create a user account
is: Búa til notandaaðgang

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
is: Endurræsa þarf setuna svo breytingarnar taki gildi

en: Restart Now
is: Endurræsa núna

en: User Icon
is: Táknmynd notanda

en: Account Settings
is: Stillingar aðgangs

en: _Administrator
is: _Kerfisstjóri

en: Administrators can add and remove other users, and can change settings for all users.
is: Stjórnendur geta bætt við og fjarlægt aðra notendur og geta breytt stillingum fyrir alla notendur.

en: _Parental Controls
is: Að_gangsstýringar foreldra

en: Open the Parental Controls application.
is: Opna forritið fyrir aðgangsstýringar foreldra.

en: _Language
is: Tungumá_l

en: Authentication & Login
is: Auðkenning og innskráning

en: _Password
is: Lykil_orð

en: _Fingerprint Login
is: Innskráning með _fingrafari

en: A_utomatic Login
is: S_jálfvirk innskráning

en: Account Activity
is: Virkni aðgangs

en: Remove User…
is: Fjarlægja notandaaðgang…

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no users to show in the panel.
en: No Users Found
is: Engir notendur fundust

en: Unlock to add a user account.
is: Aflæsa til að bæta við notandaaðgangi.

en: Add User
is: Bæta við notanda

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
is: S_etja á skrá

en: Domain Administrator Login
is: Innskráning lénstjóra

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
is: Til þess að geta notað fyrirtækjainnskráningu verður þessi
    tölva að vera skráð á lénið. Láttu stjórnanda netkerfisins
    setja inn viðeigandi lykilorð hérna.

en: _Domain
is: _Lén

en: Administrator _Name
is: _Nafn kerfisstjóra

en: Administrator Password
is: Lykilorð kerfisstjóra

en: _Username
is: Notan_danafn

en: _Full Name
is: _Fullt nafn

en: Standard
is: Staðlað

en: Administrator
is: Kerfisstjóri

en: Account _Type
is: Tegund notandaaðgangs

en: Allow user to set a password when they next _login
is: Leyfa notanda að stilla _lykilorð við næstu innskráningu

en: Set a password _now
is: Setja lykilorð _núna

en: _Confirm
is: Stað_festa

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
is: Innskráning í fyrirtæki þýðir að hægt er að nota miðlægt skráðan notandaaðgang á þessu tæki. Þú getur líka notað þennan notandaaðgang til að tengjast netlægum tilföngum viðkomandi fyrirtækis.

en: You are Offline
is: Tölvan er ekki tengd við netið

en: You must be online in order to add enterprise users.
is: Nettenging er nauðsynleg til að bæta við innskráningaraðgangi í fyrirtæki.

en: _Enterprise Login
is: Innskráning í _fyrirtæki

en: Take a Picture…
is: Taka mynd…

en: Select a File…
is: Veldu skrá…

en: Change Password
is: Breyta lykilorði

en: Ch_ange
is: Bre_yta

en: _Confirm New Password
is: Staðfesta nýtt _lykilorð

en: _New Password
is: _Nýtt lykilorð

en: Current _Password
is: _Núverandi lykilorð

en: Allow user to change their password on next login
is: Leyfa notanda að stilla lykilorð við næstu innskráningu

en: Set a password now
is: Setja lykilorð núna

en: Full Screen
is: Skjáfylli

en: Top Half
is: Efri helmingur

en: Bottom Half
is: Neðri helmingur

en: Left Half
is: Vinstri helmingur

en: Right Half
is: Hægri helmingur

en: Zoom Options
is: Valkostir aðdráttar

en: _Zoom
is: Aðdrá_ttur

en: _Magnification:
is: Stæ_kkun:

en: _Follow mouse cursor
is: _Fylgja músarbendli

en: _Screen part:
is: _Skjáhluti:

en: Magnifier _extends outside of screen
is: Stækkunarsvæði nær út _fyrir skjá

en: _Keep magnifier cursor centered
is: Halda stækkunarbendli _miðjuðum

en: Magnifier cursor _pushes contents around
is: Stækkunarbendill ýtir til inni_haldi

en: Magnifier cursor moves with _contents
is: Stækkunarbendill færist með _innihaldi

en: Magnifier Position:
is: Staðsetning stækkunar:

en: Magnifier
is: Skjástækkun

en: _Thickness:
is: Þy_kkt:

en: _Length:
is: _Lengd:

note: The color of the accessibility crosshair
en: Co_lor:
is: _Litur:

en: _Crosshairs:
is: _Krossmið:

en: _Overlaps mouse cursor
is: Fellur _yfir músarbendil

en: Crosshairs
is: Krossmið

en: _White on black:
is: _Hvítt á svörtu:

en: _Brightness:
is: _Birtustig:

en: _Contrast:
is: B_irtuskil:

en: Color Effects:
is: Litáhrif:

en: Color Effects
is: Litáhrif

en: Typing Assist
is: Innsláttarhjálp

en: _Sticky Keys
is: _Klístraðir lyklar

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
is: Meðhondlar röð breytilykla sem lyklasamsetningu

en: _Disable if two keys are pressed together
is: _Afvirkja ef stutt er á tvo hnappa samtímis

en: Beep when a _modifier key is pressed
is: Gefa frá sér hljóð þegar ýtt er á _breytitakka

en: S_low Keys
is: _Hægir lyklar

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
is: Setur töf milli þess sem ýtt er á lykil þar til hann er samþykktur

en: A_cceptance delay:
is: S_amþykktartöf:

en: Slow keys typing delay
is: Innsláttartöf við notkun hægra lykla

en: Beep when a key is pr_essed
is: Gefa frá sér hljóð þegar ýtt er á _takka

en: Beep when a key is _accepted
is: Gefa frá sér hljóð þegar lykill er s_amþykktur

en: Beep when a key is _rejected
is: Gefa frá sér hljóð þega_r lykli er hafnað

en: _Bounce Keys
is: Lyklaen_durvarp

en: Ignores fast duplicate keypresses
is: Hunsa þegar ýtt er hratt mörgum sinnum á sömu lykla

en: Bounce keys typing delay
is: Innsláttartöf við notkun lyklaendurvarps

en: _Enable by Keyboard
is: Virkja _miðað við lyklaborð

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
is: Kveikja og slökkva á aðgengisstillingum með lyklaborði

en: Repeat Keys
is: Endurtekning lykla

en: Key presses repeat when key is held down.
is: Innsláttur endurtekinn þegar lykli er haldið niðri.

en: Repeat keys delay
is: Hraði á endurtekningu lykla

en: Speed
is: Hraði

en: Repeat keys speed
is: Hraði á endurtekningu lykla

en: Click Assist
is: Smellihjálp

en: _Simulated Secondary Click
is: _Hermt eftir aukasmell

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
is: Líkja eftir aukasmell með því að halda niðri aðalhnappi

en: Secondary click delay
is: Töf aukasmells

en: _Hover Click
is: Smellur við _yfirsvif

en: Trigger a click when the pointer hovers
is: Virkja músarsmell við yfirsvif

en: D_elay:
is: Tö_f:

en: Motion _threshold:
is: Skynjunarmörk _hreyfingar:

en: Visual Alerts
is: Sjónrænar viðvaranir

en: _Test flash
is: Prófaðu _blikk

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
is: Sýna myndrænt samhliða viðvörunarhljóði.

en: _Visual Alerts
is: Sjónrænar _viðvaranir

en: Flash the entire _window
is: _Blikka öllum skjánum

en: Flash the entire _screen
is: Blikka öllum _skjánum

en: _Always Show Accessibility Menu
is: _Alltaf sýna valmynd fyrir altækan aðgang

en: Seeing
is: Sjónrænt

en: _High Contrast
is: _Mikil birtuskil

en: _Large Text
is: _Stór texti

en: Enable A_nimations
is: Virkja hreyfimy_ndir

en: C_ursor Size
is: Stærð ben_dils

en: Screen _Reader
is: Skjá_lesari

en: _Sound Keys
is: _Hljóðlyklar

en: Hearing
is: Heyrn

en: Typing
is: Innsláttur

en: Screen _Keyboard
is: Skjály_klaborð

en: R_epeat Keys
is: _Endurtekning lykla

en: Cursor _Blinking
is: _Bendill blikkar

en: _Typing Assist (AccessX)
is: Innslá_ttarhjálp (AccessX)

en: Pointing & Clicking
is: Bending og smellir

en: _Mouse Keys
is: _Músarlyklar

en: _Locate Pointer
is: Staðsetja _bendil

en: _Click Assist
is: S_mellihjálp

en: _Double-Click Delay
is: _Töf við tvísmell

en: Double-Click Delay
is: Töf við tvísmell

en: Cursor Blinking
is: Bendill blikkar

en: Cursor blinks in text fields.
is: Bendill blikkar í textareitum.

en: Cursor blinking speed
is: Blikktíðni bendils

en: Sound Keys
is: Hljóðlyklar

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off.
is: Gefa frá sér hljóð þegar ýtt er á NumLock eða CapsLock lykla.

en: Cursor Size
is: Stærð bendils

en: Cursor size can be combined with zoom to make it easier to see the cursor.
is: Stærð bendils er hægt að tengja við aðdrátt svo auðveldara sé að sjá hann..

en: Screen Reader
is: Skjálesari

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
is: Skjálesarinn les birtan texta um leið og þú færir virkt svæði.

en: _Screen Reader
is: _Skjálesari

en: General
is: Almennt

en: _Active Screen Edges
is: Virkir skjáj_aðrar

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them.
is: Dragðu glugga að efri, vinstri og hægri skjájöðrum til að breyta stærð þeirra.

en: Workspaces
is: Vinnusvæði

en: _Dynamic workspaces
is: _Breytilegur földi vinnusvæða

en: Automatically removes empty workspaces.
is: Fjarlægir tóm vinnusvæði sjálfkrafa.

en: _Fixed number of workspaces
is: _Fastur fjöldi vinnusvæða

en: Specify a number of permanent workspaces.
is: Tilgreindu fjölda varanlegra vinnusvæða.

en: _Number of Workspaces
is: _Fjöldi vinnusvæða

en: Multi-Monitor
is: Margir skjáir

en: Workspaces on _primary display only
is: Vinnusvæði eingöngu á _aðalskjá

en: Workspaces on all d_isplays
is: V_innusvæði á öllum skjám

en: No applications
is: Engin forrit

en: Install some…
is: Settu upp eitthvað…

en: Permissions & Access
is: Heimildir og aðgangur

en: Data and services that this app has asked for access to and permissions that it requires.
is: Gögn og þjónustur sem þetta forrit hefur beðið um og þær heimildir sem það krefst.

en: Camera
is: Myndavél

en: Microphone
is: Hljóðnemi

en: Location Services
is: Staðsetningarþjónustur

en: Built-in Permissions
is: Innbyggðar heimildir

en: Cannot be changed
is: Ekki er hægt að breyta þessu

en: Individual permissions for applications can be reviewed in the <a href="privacy">Privacy</a> Settings.
is: Einstakar heimildir fyrir forrit er hægt að yfirfara í <a href="privacy">Gagnaleynd</a> stillingunum.

en: Integration
is: Samþætting

en: System features used by this application.
is: Kerfiseiginleikar sem þetta forrit notar.

en: Search
is: Leita

en: Notifications
is: Tilkynningar

en: Run in background
is: Keyra í bakgrunni

en: Set Desktop Background
is: Stilla bakgrunnsmynd

en: Sounds
is: Hljóð

en: Inhibit system keyboard shortcuts
is: Hindra flýtileiðir kerfisins á lyklaborði

en: Default Handlers
is: Sjálfgefið meðhöndlað af

en: Types of files and links that this application opens.
is: Skráagerðir og tenglar sem þetta forrit opnar.

en: Reset
is: Endurstilla

en: Usage
is: Notkun

en: How much resources this application is using.
is: Hve mikil tilföng þetta forrit er að nota.

en: Storage
is: Geymsla

en: Open in Software
is: Opna í hugbúnaðarstýringu

en: No results found
is: Engar niðurstöður fundust

en: How much disk space this application is occupying with app data and caches.
is: Hversu mikið diskpláss þetta forrit er að notað til að geyma forritsgögn og hrunupplýsingar.

en: Application
is: Forrit

en: Data
is: Gögn

en: Cache
is: Skyndiminni

en: <b>Total</b>
is: <b>Samtals</b>

en: Clear Cache…
is: Hreinsa skyndiminni…

en: Networks
is: Netkerfi

en: _Computer Name
is: _Heiti tölvu

en: _File Sharing
is: S_kráadeiling

en: _Media Sharing
is: Deiling gagna_miðla

en: _Remote Login
is: Fja_rtengd innskráning

en: Some services are disabled because of no network access.
is: Sumar þjónustur eru óvirkar því nettenging er óvirk.

en: File Sharing
is: Skráadeiling

en: _Require Password
is: K_refjast lykilorðs

en: Remote Login
is: Fjartengd innskráning

en: Device Name
is: Heiti tækis

en: Media Sharing
is: Deiling gagnamiðla

en: Share music, photos and videos over the network.
is: Deila tónlist, myndum og myndskeiðum á netinu.

en: Folders
is: Möppur

en: _New connections must ask for access
is: _Nýjar tengingar verða að biðja um aðgang

en: _Require a password
is: _Krefjast lykilorðs

en: Select how media should be handled
is: Veldu hvernig miðlar skuli meðhöndlaðir

en: CD _audio
is: CD _hljóðdiskar

en: _DVD video
is: _DVD mynddiskar

en: _Music player
is: _Tónlistarspilari

en: _Photos
is: _Myndir

en: _Software
is: Hug_búnaður

en: _Other Media…
is: _Aðrir miðlar…

en: _Never prompt or start programs on media insertion
is: Aldrei se_nda áminningu eða ræsa forrit þegar miðlar tengjast tölvunni

en: Select how other media should be handled
is: Veldu hvernig meðhöndla skuli aðra miðla

en: _Action:
is: Aðgerð

en: _Type:
is: _Gerð:

en: Choose the format for numbers, dates and currencies. Changes take effect on next login.
is: Veldu sniðið fyrir tölur, dagsetningar og gjaldmiðla. Breytingar taka gildi við næstu innskráningu.

en: Common Formats
is: Algeng snið

en: All Formats
is: Öll snið

en: No Search Results
is: Engar leitarniðurstöður

en: Searches can be for countries or languages.
is: Leita má að löndum eða tungumálum.

en: Preview
is: Forskoðun

en: My Account
is: Aðgangurinn minn

en: Login Screen
is: Innskráningarskjár

en: Language
is: Tungumál

en: The language used for text in windows and web pages.
is: Tungumálið sem er notað fyrir texta í gluggum og vefsíðum.

en: Restart the session for changes to take effect
is: Þú þarft að endurræsa setuna svo breytingarnar taki gildi

en: Restart…
is: Endurræsa…

en: The format used for numbers, dates, and currencies.
is: Sniðið sem er notað fyrir tölur, dagsetningar og gjaldmiðla.

en: _Formats
is: S_nið

en: Login settings are used by all users when logging into the system
is: Innskráningarstillingar eru notaðar af öllum notendum þegar þeir skrá sig inn í kerfið

en: Dates
is: Dagsetningar

en: Dates & Times
is: Dagsetningar og tími

en: Numbers
is: Tölustafir

en: Measurement
is: Mælieiningar

en: Paper
is: Pappír

en: Hardware Model
is: Tegund vélbúnaðar

en: Memory
is: Minni

en: Processor
is: Örgjörvi

en: Graphics
is: Myndefni

en: Disk Capacity
is: Rýmd disks

en: Calculating…
is: Reikna…

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
is: Nafn stýrikerfis

en: OS Type
is: Tegund stýrikerfis

en: Windowing System
is: Gluggakerfi

en: Virtualization
is: Sýndarvélar

en: Software Updates
is: Hugbúnaðaruppfærslur

en: Rename Device
is: Endurnefna tæki

en: The device name is used to identify this device when it is viewed over the network, or when pairing Bluetooth devices.
is: Heiti tækisins er notað til að auðkenna tækið þegar það er skoðað á netkerfi eða við pörun á Bluetooth-tækjum.

en: _Rename
is: Endu_rnefna

en: Select Language
is: Veldu tungumál

en: _Select
is: _Velja

en: No languages found
is: Engin tungumál fundust

en: Unlock…
is: Aflæsa…

en: Some settings must be unlocked before they can be changed.
is: Einhverjum stillingum þarf að aflæsa áður en hægt er að breyta þeim.

en: Increment Hour
is: Stighækka klukkustund

en: Increment Minute
is: Stighækka mínútu

en: Time
is: Tími

en: Decrement Hour
is: Stiglækka klukkustund

en: Decrement Minute
is: Stiglækka mínútu

en: Turn device off
is: Slökkva á tæki

en: Other Devices
is: Önnur tæki

en: Not set up
is: Ekki uppsett

en: _Type
is: _Tegund:

en: Sho_w password
is: _Birta lykilorð

en: Protected EAP (PEAP)
is: Varið EAP (PEAP)

en: Au_thentication
is: _Auðkenning

en: I_dentity
is: _Auðkenni

en: _User certificate
is: _Skilríki notanda

en: C_A certificate
is: C_A skilríki

en: No CA certificate is _required
is: CA skilríkis e_r ekki krafist

en: Private _key
is: Ein_kalykill

en: _Private key password
is: Lykilorð einkalykils

en: Anonymous
is: Nafnlaust

en: Authenticated
is: Auðkennt

en: Both
is: Bæði

en: Anony_mous identity
is: _Nafnlaust auðkenni

en: PAC _file
is: PAC _skrá

en: _Inner authentication
is: _Innri auðkenning

en: Allow automatic PAC pro_visioning
is: Leyfa sjálfvirka PAC _veitingu (provisioning)

en: Version 0
is: Útgáfa 0

en: Version 1
is: Útgáfa 1

en: PEAP _version
is: _PEAP útgáfa

en: 1 (Default)
is: 1 (sjálfgefið)

en: Open System
is: Opið kerfi

en: Shared Key
is: Dreifilykill

en: _Key
is: _Lykill

en: Sho_w key
is: _Birta lykil

en: WEP inde_x
is: WEP l_ykilnúmer

en: MSCHAPv2 (no EAP)
is: MSCHAPv2 (ekkert EAP)

en: S_ecurity
is: Öry_ggi

en: 802.1x _Security
is: 802.1x öry_ggi

en: _MAC Address
is: _MAC vistfang

en: _Cloned Address
is: _Klónað vistfang

en: IPv_4 Method
is: IPv_4 aðferð

en: Automatic (DHCP)
is: Sjálfvirkt (DHCP)

en: Link-Local Only
is: Einungis staðvær tengi (link-local)

en: Disable
is: Gera óvirkt

en: Shared to other computers
is: Samnýtt með öðrum tölvum

en: Addresses
is: Vistföng

en: Netmask
is: Nethula (netmask)

en: Gateway
is: Netgátt (gateway)

en: Automatic DNS
is: Sjálfvirkt DNS

en: Separate IP addresses with commas
is: Aðskildu IP-vistföng með kommum

en: Routes
is: Beiningar

en: Automatic Routes
is: Sjálfvirk beining

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
is: Leiðargæði (metric)

en: Use this connection _only for resources on its network
is: Nota þessa tengingu einungis fyrir efni af sínu eigin neti

en: _Name
is: _Heiti

en: bytes
is: bæti

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
is: (Villa: tókst ekki að hlaða inn ritli fyrir VPN-tengingar)

en: IPv_6 Method
is: IPv_6 aðferð

en: Automatic, DHCP only
is: Sjálfvirkt, aðeins DHCP

en: Prefix
is: Forskeyti

en: Signal Strength
is: Styrkur merkis

en: Link speed
is: Hraði tengis

en: Supported Frequencies
is: Studdar tíðnir

en: Last Used
is: Síðast notað

en: Connect _automatically
is: Tengjast _sjálfkrafa

en: Make available to _other users
is: Gera aðgengilegt öðrum n_otendum

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
is: _Mæld tenging: er með takmörk á gagnamagni eða gæti stofnað til nokkurs kostnaðar

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
is: Hugbúnaðaruppfærslur og önnur stór niðurhöl verða ekki sett í gang sjálfvirkt.

en: Turn VPN connection off
is: Slökkva á VPN-nettengingu

en: Network Name
is: Heiti netkerfis

en: Turn Wi-Fi off
is: Slökkva á þráðlausu neti

en: _Connect to Hidden Network…
is: Tengjast _földu netkerfi…

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
is: Kveikja á þráðlausum Wi-Fi tengipunkti…

en: _Known Wi-Fi Networks
is: Þe_kkt Wi-Fi netkerfi

en: Airplane Mode
is: Flugvélahamur

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
is: Gerir Wi-Fi, Bluetooth og ferðabreiðband óvirk

en: No Wi-Fi Adapter Found
is: Engin Wi-Fi netkort fundust

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
is: Gangtu úr skugga um að Wi-Fi netkortið sé tengt og að kveikt sé á því

en: Airplane Mode On
is: Flugvélahamur virkur

en: Turn off to use Wi-Fi
is: Slökktu til að nota Wi-Fi

en: Wi-Fi Hotspot Active
is: Þráðlaus Wi-Fi-tengipunktur virkur

en: Mobile devices can scan the QR code to connect.
is: Snjalltæki geta skannað QR-kóðann til að tengjast.

en: Turn Off Hotspot…
is: Slökkva á þráðlausum Wi-Fi tengipunkti…

en: Visible Networks
is: Sýnileg netkerfi

en: NetworkManager needs to be running
is: NetworkManager netstjórinn verður að vera í gangi

en: Provider
is: Þjónustuveita

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
is: Wi-Fi tengipunktur gerir öðrum kleift að nota internettenginguna þína, þannig að útbúið er Wi-Fi netkerfi sem þeir geta tengst. Til að þetta nýtist sem best, þyrftiðu að vera með tengingu við internetið í gegnum eitthvað annað en Wi-Fi.

en: Generate Random Password
is: Útbúa slembilykilorð

en: Autogenerate Password
is: Útbúa sjálfvirkt lykilorð

en: _Turn On
is: _Kveikja á

en: Network Proxy
is: Milliþjónn, vefsel

en: _HTTP Proxy
is: _HTTP milliþjónn (vefsel)

en: H_TTPS Proxy
is: H_TTPS  milliþjónn (vefsel)

en: _FTP Proxy
is: _FTP  milliþjónn

en: _Socks Host
is: _SOCKS miðlari

en: _Ignore Hosts
is: _Hunsa vélar (hosts)

en: HTTP proxy port
is: Gátt HTTP milliþjóns (vefsels)

en: HTTPS proxy port
is: Gátt HTTPS milliþjóns (vefsels)

en: FTP proxy port
is: Gátt FTP milliþjóns

en: Socks proxy port
is: Gátt Socks milliþjóns

en: _Configuration URL
is: S_lóð stillinga

en: SIM Lock
is: SIM-læsing

en: _Next
is: _Næsta

en: Close
is: Loka

en: _Lock SIM with PIN
is: _Læsa SIM-korti með PIN-númeri

en: Change PIN
is: Breyta PIN-númeri

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
is: Settu inn núverandi PIN-númer til að breyta læsistillingum SIM-korts

en: No SIM
is: Ekkert SIM-kort

en: Insert a SIM card to use this modem
is: Settu inn SIM-kort til að nota þetta mótald

en: SIM Locked
is: SIM er læst

en: _Mobile Data
is: _Farsímagögn

en: Access data using mobile network
is: Sækja gögn í gegnum farsímanet

en: _Data Roaming
is: _Gagnareiki

en: Use mobile data when roaming
is: Nota farsímagögn við reiki

en: _Network Mode
is: _Hamur netkerfis

en: N_etwork
is: N_etkerfi

en: Advanced
is: Nánar

en: _Access Point Names
is: Nöfn _aðgangspunkts

en: _SIM Lock
is: _SIM-læsing

en: Lock SIM with PIN
is: Læsa SIM-korti með PIN-númeri

en: M_odem Details
is: Nánar um mótal_d

en: Network Mode
is: Hamur netkerfis

en: _Automatic
is: Sjálfvir_kt

en: Choose Network
is: Veldu netkerfi

en: Refresh Network Providers
is: Endurnýja lista yfir netkerfisþjónustur

en: Modem Details
is: Nánar um mótald

en: Modem Status
is: Staða mótalds

en: Carrier
is: Símkerfi

en: Network Type
is: Tegund netkerfis

en: Network Status
is: Staða netkerfis

en: Own Number
is: Eigin númer

en: Device Details
is: Nánar um tæki

en: Firmware Version
is: Útgáfa grunnhugbúnaðar (firmware)

en: Access Points
is: Aðgangsstaðir

en: No WWAN Adapter Found
is: Engin WWAN-netkort fundust

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
is: Gakktu úr skugga um að þú sért með þráðlaust WAN/farsímatæki

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
is: Þráðlaust WAN er óvirkt þegar flugvélahamur er virkur

en: _Turn off Airplane Mode
is: Slö_kkva á flugvélaham

en: Data Connection
is: Gagnatenging

en: SIM card used for internet
is: SIM-kort notað fyrir internet

en: Enable Mobile Network
is: Virkja farsímanet

en: January
is: Janúar

en: February
is: Febrúar

en: March
is: Mars

en: April
is: Apríl

en: May
is: Maí

en: June
is: Júní

en: July
is: Júlí

en: August
is: Ágúst

en: October
is: Október

en: November
is: Nóvember

en: December
is: Desember

en: Date & Time
is: Dagsetning og tími

en: Year
is: Ár

en: Month
is: Mánuður

en: Day
is: Dagur

en: Time Zone
is: Tímabelti

en: Search for a city
is: Leita að borg

en: Automatic _Date & Time
is: Sjálfvirk _dagsetning og tími

en: Requires internet access
is: Krefst internetaðgangs

en: Date & _Time
is: Dagsetning og _tími

en: Automatic Time _Zone
is: Sjálfvirkt tíma_belti

en: Requires location services enabled and internet access
is: Krefst þess að staðsetningarþjónustur séu virkar og þarfnast internetaðgangs

en: Time Z_one
is: Tíma_belti

en: Time _Format
is: Tí_masnið

en: 24-hour
is: 24-tíma

en: AM / PM
is: FH / EH

en: Camera is turned off
is: Slökkt er á myndavél

en: No applications can capture photos or video.
is: Engin forrit geta tekið myndir eða myndskeið.

en: Use of the camera allows applications to capture photos and video. Disabling the camera may cause some applications to not function properly.
is: Notkun myndavélar gerir forritum kleift að taka myndir og myndskeið. Sé myndavélin gerð óvirk, gætu sum forrit hætt að virka rétt.

en: Allow the applications below to use your camera.
is: Leyfa forritunum hér fyrir neðan að nota myndavélina þína.

en: No Applications Have Asked for Camera Access
is: Engin forrit hafa beðið um aðgang að myndavél

en: _Do Not Disturb
is: _Ekki trufla

en: _Lock Screen Notifications
is: Tilkynningar um _læsingu skjás

en: Notification _Popups
is: Til_kynningar í sprettgluggum

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled.
is: Tilkynningar munu halda áfram að birtast í tilkynningalistanum þó svo sprettgluggar séu óvirkir.

en: _Web
is: _Vefur

en: _Mail
is: Tölvu_póstur

en: _Calendar
is: _Dagatal

en: M_usic
is: _Tónlist

en: _Video
is: _Myndskeið

en: Microphone is turned off
is: Slökkt er á hljóðnema

en: No applications can record sound.
is: Engin forrit geta tekið upp hljóð.

en: Use of the microphone allows applications to record and listen to audio. Disabling the microphone may cause some applications to not function properly.
is: Notkun hljóðnema gerir forritum kleift að taka upp og hlusta á hljóð. Sé hljóðneminn gerður óvirkur, gætu sum forrit hætt að virka rétt.

en: Allow the applications below to use your microphone.
is: Leyfa forritunum hér fyrir neðan að nota hljóðnemann þinn.

en: No Applications Have Asked for Microphone Access
is: Engin forrit hafa beðið um aðgang að hljóðnema

en: Name:
is: Heiti:

en: Status:
is: Staða:

en: Authorize and Connect
is: Auðkenna og tengjast

en: Forget Device
is: Gleyma tæki

en: No Thunderbolt support
is: Enginn stuðningur við Thunderbolt

en: Direct Access
is: Beinn aðgangur

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
is: Leyfir beinan aðgang að tækjum eins og tengikvíum (dock) og utanáliggjandi GPU-skjákortsörgjörvum.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
is: Aðeins USB og Display Port tæki geta tengst.

en: Pending Devices
is: Tæki í bið

en: No devices attached
is: Engin tæki tengd

en: Primary Button
is: Aðalhnappur

en: Sets the order of physical buttons on mice and touchpads.
is: Stillir uppröðun hnappa á mús eða snertiplatta

en: Mouse
is: Mús

en: Mouse Speed
is: Hraði músar

en: Double-click timeout
is: Tímamörk við tvísmell

note: Translators: This switch reverses the scrolling direction for touchpads. The term used comes from OS X so use the same translation if possible.
en: Natural Scrolling
is: Eðlilegt skrun

en: Scrolling moves the content, not the view.
is: Skrun færir til innihaldið, ekki sýnina.

en: Touchpad
is: Snertiplatti

en: Touchpad Speed
is: Hraði snertiplatta

en: Tap to Click
is: Sláðu á til að smella

en: Two-finger Scrolling
is: Tveggja-fingra skrun

en: Edge Scrolling
is: Skrun á jöðrum

en: Problem Reporting
is: Tilkynningar um vandamál

en: _Automatic Problem Reporting
is: Tilkynn_a sjálfkrafa um vandamál

en: File History
is: Ferill skráa

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between applications, and makes it easier to find files that you might want to use.
is: Skráaferill er bókhald yfir þær skrár sem þú hefur notað. Þessum upplýsingum er deilt á milli forrita og þær gera auðveldara að finna skrár sem þú gætir viljað nota.

en: File H_istory
is: Fer_ill skráa

en: File _History Duration
is: Tímaleng_d skráaferils

en: _Clear History…
is: _Hreinsa feril…

en: Trash & Temporary Files
is: Rusl og bráðabirgðaskrár

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
is: Ruslið og bráðabirgðaskrár geta stundum innihaldið persónulegar eða viðkvæmar upplýsingar. Að eyða þeim sjálfvirkt getur aukið friðhelgi þína.

en: Automatically Delete _Trash Content
is: _Tæma rusl sjálfkrafa

en: Automatically Delete Temporary _Files
is: _Eyða bráðabirgðaskrám sjálfkrafa

en: Automatically Delete _Period
is: Tæma rusl sjálf_krafa eftir

en: _Empty Trash…
is: _Tæma ruslið…

en: _Delete Temporary Files…
is: _Eyða bráðabirgðaskrám…

en: Connect to your data in the cloud
is: Tengstu gögnunum þínum í tölvuskýi

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
is: Engin internettenging — tengstu því til að setja upp nýja nettengda notendaaðganga

en: Add an account
is: Bæta við notandaaðgangi

en: Remove Account
is: Fjarlægja notandaaðgang

en: Quit
is: Hætta

en: All Settings
is: Allar stillingar

en: Primary Menu
is: Aðalvalmynd

en: Warning: Development Version
is: Aðvörun: Þróunarútgáfa

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
is: Þessa útgáfu af Settings-stillingaforritinu ætti einungis að nota í þróunartilgangi. Þú gætir fundið fyrir rangri kerfishegðun, gagnatapi og öðrum óvæntum vandamálum.

en: Help
is: Hjálp

en: Printers
is: Prentarar

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
is: Bættu við prenturum, skoðaðu prentverk og veldu hvernig þú vilt haga prentun

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
is: Prentari;prentröð;Prentun;Pappír;blek;prentduft;

en: Protect your location information
is: Verndaðu upplýsingar um staðsetningu þína

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;privacy;
is: skjár;læsa;greining;hrun;einka;nýlegt;bráðabirgða;tmp;yfirlit;nafn;netkerfi;auðkenna;gagnaleynd;

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
is: Stilltu hnappavörpun og aðlagaðu næmni snertipenna fyrir teiknispjald

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
is: Teiknispjald;Teiknitafla;Wacom;Snerti;Penni;Teikna;Mús;

en: Power
is: Aflstjórnun

en: View your battery status and change power saving settings
is: Skoða ástand rafhlöðu og sýsla með orkustillingar

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
is: orka;svæfa;bið;dvali;rafhlaða;birta;dimma;slökkva;skjár;DPMS;afl;iðjulaus;

en: Color
is: Litur

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
is: Kvarðaðu liti tækja á borð við skjái, myndavélar, skanna eða prentara

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
is: Litur;ICC;Litasnið;Litkvörðun;Prentari;Skjár;Nákvæmni;

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
is: Kveiktu og slökktu á Bluetooth og tengdu tækin þín

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
is: deila;sameign;tengja;bluetooth;obex;

en: Background
is: Bakgrunnur

en: Change your background image to a wallpaper or photo
is: Breyttu bakgrunni skjáborðsins í veggfóður eða ljósmynd

note: Translators: Search terms to find the Background panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
is: Bakgrunnur;Skjár;Skjáborð;

en: Sound
is: Hljóð

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
is: Breyta hljóðstyrk, inntaki, úttaki og aðvörunarhljóðum

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
is: Hljóðkort;hljóðnemi;Hljóðstyrkur;Deyfing;Jafnvægi;Bluetooth;Heyrnartól;Hljóðkerfi;Inntak;Úttak;

en: Choose how to use connected monitors and projectors
is: Veldu hvernig nota eigi tengda skjái og myndvarpa

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
is: Spjald;Skjávarpi;xrandr;Skjár;Skjáupplausn;Uppfærslutíðni;Gluggi;Nótt;nætur;ljós;litur;lýsing;sólarlag;sólarupprás;

en: Keyboard
is: Lyklaborð

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
is: Breyta flýtileiðum á lyklaborði og setja valkosti við stafainnsetningu, lyklaborðsframsetningu og inntaksleiðir

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;
is: Flýtilykill;Vinnusvæði;Gluggi;Stærð;Aðdráttur;Birtuskil;Inntak;Uppruni;Læsa;Hljóðstyrkur;

en: Users
is: Notendur

en: Add or remove users and change your password
is: Bæta við eða fjarlægja notendur og breyta lykilorði

note: Translators: Search terms to find the Users panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;
is: Innskráning;Notandi;Nafn;Fingrafar;Persónutákn;Merki;Andlit;Lykilorð;Aðgangsstýringar foreldra;Skjátími;Takmörkun forrita;Vefnotkun;Notkun;Takmörk;Barn;Börn;

en: Accessibility
is: Aukið aðgengi

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
is: Gerir auðveldara að sjá, heyra, slá inn, benda og smella

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;visual;hearing;audio;typing;
is: Lyklaborð;Mús;a11y;Aðgengi;Birtuskil;Hljóð;Bendill;Aðdráttur;Skjár;Lesari;texti;letur;stærð;AccessX;Klístrað;Lyklar;Hægt;Endurtaka;Endurvarp;Tvísmella;smella;töf;hraði;Aðstoð;innsláttur;

en: Multitasking
is: Fjölverkavinnsla

en: Manage preferences for productivity and multitasking
is: Sýsla með kjörstillingar varðandi afköst og fjölverkavinnslu

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;
is: Fjölverkavinnsla;Verkefni;Afköst;Vinna;Sérsníða;Skjáborð;

en: Control various application permissions and settings
is: Stýrir ýmsum heimildum og stillingum forrits

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;
is: forrit;flatpak;heimild;stilling;

en: Control what you want to share with others
is: Stjórnaðu hverju þú vilt deila með öðrum

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
is: sameign;deiling;ssh;hýsill;heiti;fjartengt;skjáborð;hljóð;myndskeið;mynd;ljósmynd;kvikmynd;þjónn;miðlari;myndgerð;

en: Removable Media
is: Fjarlæganlegir miðlar

en: Configure Removable Media settings
is: Stillingar útskiptanlegra gagnamiðla

note: Translators: Search terms to find the Removable Media panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
is: tæki;kerfi;sjálfgefið;forrit;valið;cd;dvd;usb;hljóð;mynd;disk;útskiptanlegt;miðill;sjálfræsing;

en: Region & Language
is: Land & tungumál

en: Select your display language and formats
is: Veldu tungumálið sem þú vilt nota fyrir skjáviðmót og snið

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
is: Tungumál;Framsetning;Lyklaborð;Inntak;

en: About
is: Um hugbúnaðinn

en: View information about your system
is: Skoðaðu upplýsingar um kerfið þitt

note: Translators: Search terms to find the About panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! "Preferred Applications" is the old name for the preference, so make sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
is: tæki;kerfi;upplýsingar;minni;örgjörvi;útgáfa;sjálfgefið;forrit;valið;cd;dvd;usb;hljóð;mynd;disk;útskiptanlegt;miðill;sjálfræsing;

en: Control how you connect to the Internet
is: Stjórnaðu hvernig þú tengist internetinu

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
is: Netkerfi;þráðlaust;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Proxy;WAN;breiðband;internet;mótald;Bluetooth;vpn;vlan;bridge;bond;DNS;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
is: Stjórnaðu hvernig þú tengist þráðlausum Wi-Fi netkerfum

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
is: Netkerfi;þráðlaust;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;breiðband;internet;mótald;Bluetooth;vpn;vlan;bridge;bond;DNS;

en: Mobile Network
is: Farsímanet

en: Configure Telephony and mobile data connections
is: Stilla nettæki og farsímatengingar

note: Translators: Search terms to find the WWAN panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;
is: farsími;wwan;símkerfi;sim;gsm;sími;

en: Change the date and time, including time zone
is: Breyttu dagsetningu og tíma, þar með töldu tímabelti

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
is: Klukka;Tímabelti;Staðsetning;

en: Protect your pictures
is: Verndaðu myndirnar þínar

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
is: skjár;læsa;greining;hrun;einka;nýlegt;bráðabirgða;tmp;yfirlit;nafn;netkerfi;auðkenna;

en: Control which notifications are displayed and what they show
is: Stjórnaðu hvaða tilkynningar eru birtar og hvað þær innihalda

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
is: Tilkynningar;Borði;Skilaboð;Kerfisbakki;Sprettgluggi;

en: Default Applications
is: Sjálfgefin forrit

en: Configure Default Applications
is: Stilla sjálfgefin forrit

note: Translators: Search terms to find the Default Applications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: default;application;preferred;media;
is: sjálfgefið;forrit;gagnamiðill;

en: Protect your conversations
is: Verndaðu samskiptin þín

en: Manage Thunderbolt devices
is: Sýsla með Thunderbolt-tæki

note: Translators: those are keywords for the thunderbolt control-center panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Thunderbolt;privacy;
is: Thunderbolt;gagnaleynd;

en: Mouse & Touchpad
is: Mús og snertiplatti

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
is: Breyttu næmni músar eða snertiplatta og veldu rétt- eða örvhent

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
is: Snertiplatti;Bendill;Smella;Slá;Tvísmella;Hnappur;Bendilkúla;Skrun;

en: Diagnostics
is: Greining vandamála

en: Report your problems
is: Tilkynntu vandamál

en: File History & Trash
is: Ferill skráa og rusl

en: Don't leave traces
is: Ekki skilja eftir spor

en: Online Accounts
is: Aðgangar á neti

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
is: Tengstu notandaaðgöngum þínum á netinu og ákveddu til hvers eigi að nota þá

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
is: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Vefur;Netið;Spjall;Dagatal;Póstur;Tengiliðir;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
is: Kjörstillingar;Uppsetning;

en: Turn zoom on or off
is: Aðdráttur af eða á

en: Zoom in
is: Renna að

en: Zoom out
is: Renna frá

en: Turn screen reader on or off
is: Skjálesari af eða á

en: Turn on-screen keyboard on or off
is: Skjályklaborð af eða á

en: Increase text size
is: Auka stærð texta

en: Decrease text size
is: Minnka stærð texta

en: High contrast on or off
is: Hábirtuskil af eða á

en: Switch to next input source
is: Skipta á næsta innsetningarreit

en: Switch to previous input source
is: Skipta á fyrri innsetningarreit

en: Launchers
is: Forritaræsar

en: Launch help browser
is: Ræsa hjálparvafra

en: Launch calculator
is: Ræsa reiknivél

en: Launch email client
is: Ræsa póstforrit

en: Launch web browser
is: Ræsa netvafra

en: Home folder
is: Heimamappa

[ctx: keybinding]
en: Search
is: Leita

en: Screenshots
is: Skjámyndir

en: Save a screenshot to $PICTURES
is: Vista skjámynd í $PICTURES

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
is: Vista skjámynd af glugga í $PICTURES

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
is: Vista skjámynd af svæði í $PICTURES

en: Sound and Media
is: Hljóð og mynd

en: Volume mute/unmute
is: Þagga / kveikja á hljóði

en: Volume down
is: Lækka hljóðstyrk

en: Volume up
is: Hækka hljóðstyrk

en: Microphone mute/unmute
is: Þagga / kveikja á hljóðnema

en: Launch media player
is: Ræsa margmiðlunarspilara

en: Play (or play/pause)
is: Spila (eða spila/setja í bið)

en: Pause playback
is: Gera hlé á afspilun

en: Stop playback
is: Stöðva afspilun

en: Previous track
is: Fyrra spor

en: Next track
is: Næsta spor

en: Eject
is: _Spýta út

en: System
is: Kerfið

en: Log out
is: Skrá út

en: Lock screen
is: Læsa skjá
