kolf - en to is translation catalogue (131 entries)

en: No configuration options
is: Engir valmöguleikar stillinga

[ctx: @label:listbox]
en: Add object:
is: Bæta við hlut:

[ctx: @label:textbox]
en: Course name:
is: Nafn brautar:

[ctx: @label:textbox]
en: Course author:
is: Höfundur brautar:

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum:
is: Mesti:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Maximum number of strokes player can take on this hole.
is: Mesti fjöldi högga sem leikmaður má nota við þessa holu.

[ctx: @info:tooltip]
en: Maximum number of strokes
is: Mesti fjöldi högga

[ctx: @item number of strokes]
en: Unlimited
is: Ótakmarkað

[ctx: @option:check]
en: Show border walls
is: Sýna veggi

en: Course Author
is: Höfundur brautar

en: Course Name
is: Nafn brautar

[ctx: @item harzard action]
en: Drop Outside of Hazard
is: Sleppa bolta utan glompu

[ctx: @item harzard action]
en: Rehit From Last Location
is: Byrja aftur frá síðasta stað

en: What would you like to do for your next shot?
is: Hvað vilt þú gera fyrir næsta högg?

[ctx: @title:window]
en: %1 in a Hazard
is: %1 er í glompu

en: %1 will start off.
is: %1 byrjar.

[ctx: @title:window]
en: New Hole
is: Ný hola

en: Course name: %1
is: Nafn brautar: %1

en: Created by %1
is: Sköpuð af %1

en: %1 hole | %1 holes
is[0]: %1 hola
is[1]: %1 holur

[ctx: @title:window]
en: Course Information
is: Upplýsingar um braut

en: This hole uses the following plugins, which you do not have installed:
is: Þessi hola notar eftirfarandi íforrit sem þú hefur ekki sett upp:

en: There are unsaved changes to current hole. Save them?
is: Það eru óvistaðar breytingar á núverandi holu, vista þær?

[ctx: @title:window]
en: Unsaved Changes
is: Óvistaðar breytingar

[ctx: @action:button]
en: Save &Later
is: Vista s&einna

[ctx: @title:window]
en: Pick Kolf Course to Save To
is: Veldu Kolf-braut sem á að vista í

[ctx: @option:check]
en: &Do not ask again
is: &Ekki spyrja aftur

en: Slope
is: Halli

en: Puddle
is: Pollur

en: Wall
is: Veggur

en: Cup
is: Bolli

en: Sand
is: Sandur

en: Windmill
is: Vindmylla

en: Black Hole
is: Svarthol

en: Floater
is: Prammi

en: Bridge
is: Brú

en: Sign
is: Skilti

en: Bumper
is: Stuðari

[ctx: @action]
en: Save &Course
is: Vista &braut

[ctx: @action]
en: Save &Course As…
is: Vista &braut sem…

[ctx: @action]
en: &Save Game
is: Vi&sta leik

[ctx: @action]
en: &Save Game As…
is: Vi&sta leik sem…

[ctx: @option:check]
en: &Edit
is: Br&eyta

[ctx: @action]
en: &New
is: &Nýr

[ctx: @action]
en: &Reset
is: &Endurstilla

[ctx: @action]
en: &Undo Shot
is: &Afturkalla högg

[ctx: @title:menu]
note: i18nc("@action", "&Replay Shot"), 0, this, SLOT(emptySlot()), actionCollection(), "replay"); Go
en: Switch to Hole
is: Skipta á holu

[ctx: @action]
en: &Next Hole
is: &Næsta hola

[ctx: @action]
en: &Previous Hole
is: &Fyrri hola

[ctx: @action]
en: &First Hole
is: Fyrst&a hola

[ctx: @action]
en: &Last Hole
is: &Síðasta hola

[ctx: @action]
en: &Random Hole
is: S&lembin hola

[ctx: @option:check]
en: Enable &Mouse for Moving Putter
is: Virkja &mús fyrir færslu á pútter

[ctx: @option:check]
en: Enable &Advanced Putting
is: Virkj&a ítarlegra pútt

[ctx: @option:check]
en: Show &Info
is: Sýna &upplýsingar

[ctx: @option:check]
en: Show Putter &Guideline
is: Leiðbeina um braut &pútts

[ctx: @option:check]
en: Enable All Dialog Boxes
is: Virkja alla samskiptaglugga

[ctx: @option:check]
en: Play Sounds
is: Spila hljóð

[ctx: @action]
en: &About Course
is: &Um brautina

[ctx: @action]
en: &Tutorial
is: K&ennsla

[ctx: @item:intext winners]
en:  and
is:  og

en: %1 tied
is: %1 jafnt

en: %1 won!
is: %1 vann!

en: High Scores for %1
is: Stig fyrir %1

[ctx: @title:window]
en: Pick Saved Game to Save To
is: Veldu vistaðan leik sem á að vista í

[ctx: @title:window]
en: Pick Kolf Saved Game
is: Veldu vistaðan Kolf-leik

en: %1's turn
is: %1 á að gera

en: %1's score has reached the maximum for this hole.
is: %1 hefur notað hámarksfjölda högga fyrir þessa holu.

note: i18n: ectx: Menu (hole)
en: Ho&le
is: Ho&la

note: i18n: ectx: Menu (go_course)
en: &Go
is: F&ara

[ctx: @option:check]
en: Enable show/hide
is: Virkja sýna/fela

[ctx: @item:inrange]
en: Slow
is: Hægt

[ctx: @item:inrange]
en: Fast
is: Hratt

en: Vertical
is: Lóðrétt

en: Horizontal
is: Lárétt

en: Diagonal
is: Á ská

en: Opposite Diagonal
is: Öfugt hallandi

en: Elliptic
is: Sporöskjulöguð

[ctx: @option:check]
en: Reverse direction
is: Snúa við stefnu

[ctx: @option:check]
en: Unmovable
is: Óhreyfanleg

[ctx: @info:whatsthis]
en: Whether or not this slope can be moved by other objects, like floaters.
is: Hvort hægt er að færa þennan fláa af öðrum hlutum eins og prömmum.

[ctx: @lable:spinbox]
en: Grade:
is: Halli:

en: KDE Minigolf Game
is: KDE Minigolf-leikur

en: (c) 2002-2010, Kolf developers
is: (c) 2002-2010, Kolf höfundarnir

en: Current maintainer
is: Núverandi umsjónarmaður

en: Former main author
is: Fyrrverandi aðalhöfundur

en: Advanced putting mode
is: Ítarlegri pútt-hamur

en: Border around course
is: Rammi utan um brautir

en: Some good sound effects
is: Nokkur góð hljóð

en: Wall-bouncing help
is: Vegg-skopp hjálp

en: Suggestions, bug reports
is: Tillögur, yfirferð

en: Developer of Box2D physics engine
is: Forritari Box2D-eðlisfræðivélar

en: Vector class (Kolf 1)
is: Vektor-flokkur (Kolf 1)

en: Working wall-bouncing algorithm (Kolf 1)
is: Virkt vegg-skopp reiknirit (Kolf 1)

en: Print course information and exit
is: Prenta brautarupplýsingar og hætta

en: By %1
is: Með %1

en: %1 holes
is: %1 holur

en: Course %1 does not exist.
is: Braut %1 er ekki til.

[ctx: @title:window]
en: New Game
is: Nýr leikur

[ctx: @title:tab]
en: Players
is: Leikmenn

[ctx: @action:button]
en: &New Player
is: &Nýr leikmaður

[ctx: @title:tab]
en: Course
is: Braut

[ctx: @title]
en: Choose Course to Play
is: Veldu braut til að spila

[ctx: @item]
en: <Create New>
is: <Búa til nýja>

en: You
is: Þú

[ctx: @action:button]
en: Highscores
is: Stigatafla

[ctx: @action:button]
en: Add…
is: Bæta við…

[ctx: @action:button]
en: Remove
is: Fjarlægja

[ctx: @title:tab]
en: Options
is: Valkostir

[ctx: @title]
en: Game Options
is: Valkostir leiks

[ctx: @option:check]
en: &Strict mode
is: &Keppnishamur

en: In strict mode, undo, editing, and switching holes is not allowed. This is generally for competition. Only in strict mode are highscores kept.
is: Í keppnisham er ekki hægt að afturkalla högg, eða skipta um holu. Þetta er eins og í venjulegri keppni. Aðeins er haldin stigatafla í keppnisham.

[ctx: @info author attribution]
en: By %1
is: Eftir %1

[ctx: @info]
en: 1 Hole | %1 Holes
is[0]: 1 hola
is[1]: %1 holur

[ctx: @title:window]
en: Pick Kolf Course
is: Veldu Kolf-braut

en: Chosen course is already on course list.
is: Valin braut er þegar á brautarlista.

en: Player %1
is: Leikmaður %1

[ctx: @item:valuesuffix]
en:  degree |  degrees
is[0]:  gráða
is[1]:  gráður

[ctx: @label:spinbox]
en: Exiting ball angle:
is: Bolti kemur út undir horni:

[ctx: @label:spinbox]
en: Minimum exit speed:
is: Minnsti loka hraði:

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum exit speed:
is: Mesti lokahraði:

[ctx: @option:check wall on]
en: &Top
is: &Efst

[ctx: @option:check wall on]
en: &Left
is: &Vinstri

[ctx: @option:check wall on]
en: &Right
is: &Hægri

[ctx: @option:check wall on]
en: &Bottom
is: &Neðst

[ctx: @label:chooser]
en: Walls on:
is: Veggir á:

[ctx: @label:textbox]
en: Sign HTML:
is: Undirrita HTML:

[ctx: @option:check]
en: Windmill on top
is: Vindmylla efst

[ctx: @label:slider]
en: Moving speed
is: Færsluhraði

en: New Text
is: Nýr texti

[ctx: @title:column]
en: Total
is: Samtals
