libkcddb - en to sv translation catalogue (118 entries)

en: Cache Locations
sv: Cacheplatser

en: Could not fetch mirror list.
sv: Kunde inte hämta lista över spegelplatser.

en: Could Not Fetch
sv: Kunde inte hämta

en: Select mirror
sv: Välj spegelplats

en: Select one of these mirrors
sv: Välj en av dessa spegelplatser

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CDDBConfigWidgetBase)
en: CDDB Settings
sv: CDDB-inställningar

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLookup)
en: &Lookup
sv: S&lå upp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MusicBrainzLookupEnabled)
en: Enable MusicBrainz lookup
sv: Aktivera MusicBrainz-uppslagning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FreedbLookupEnabled)
en: Enable freedb lookup
sv: Aktivera Freedb-uppslagning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, freedbServerBox)
en: Freedb Server
sv: Freedb-server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Freedb server:
sv: Freedb-server:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_hostname)
en: Name of CDDB server which will be used to look up CD information.
sv: Namn på CDDB-servern som kommer att användas för att slå upp cd-information.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_port)
en: Port to connect to on CDDB server.
sv: Port att ansluta till på CDDB-servern.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9)
en: &Transport:
sv: Ö&verföring:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_FreedbLookupTransport)
en: Type of lookup which should be tried at the CDDB server.
sv: Typ av uppslagning som ska försökas på CDDB-servern.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrorListButton)
en: Show &Mirror List
sv: Visa &lista över spegelplatser

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSubmit)
en: &Submit
sv: &Skicka in

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Email address:
sv: E-postadress:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Submit Method
sv: Bidragsmetod

en: CDDB is used to get information like artist, title and song-names in CD's
sv: CDDB används för att hämta information som artist, titel och sångnamn för cd:n

en: Classical
sv: Klassiskt

en: Folk
sv: Folkmusik

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Unknown
sv: Okänd

en: A Cappella
sv: A cappella

en: Acid Jazz
sv: Acid jazz

en: Acid Punk
sv: Acid punk

en: Acoustic
sv: Akustiskt

en: Alternative
sv: Alternativ

en: Alt. Rock
sv: Alt. rock

en: Bass
sv: Bas

en: Big Band
sv: Storband

en: Cabaret
sv: Kabaré

en: Celtic
sv: Keltiskt

en: Chamber Music
sv: Kammarmusik

en: Chorus
sv: Korus

en: Christian Gangsta Rap
sv: Kristen gangsta rap

en: Christian Rap
sv: Kristen rap

en: Christian Rock
sv: Kristen rock

en: Classic Rock
sv: Klassisk rock

en: Club-house
sv: Klubb-house

en: Club
sv: Klubb

en: Comedy
sv: Komedi

en: Contemporary Christian
sv: Modern kristen

en: Cult
sv: Kult

en: Dance Hall
sv: Dance hall

en: Death Metal
sv: Death metal

en: Drum & Bass
sv: Drum & bass

en: Drum Solo
sv: Trumsolo

en: Duet
sv: Duett

en: Easy Listening
sv: Lättlyssnat

en: Electronic
sv: Electroniskt

en: Ethnic
sv: Etniskt

en: Euro-House
sv: Euro-house

en: Fast-Fusion
sv: Fast-fusion

en: Folk/Rock
sv: Folk/rock

en: Game
sv: Spel

en: Gangsta Rap
sv: Gangsta rap

en: Gothic Rock
sv: Gotisk rock

en: Gothic
sv: Gotiskt

en: Hard Rock
sv: Hårdrock

en: Industrial
sv: Industriellt

en: Instrumental Pop
sv: Instrumentell pop

en: Instrumental Rock
sv: Instrumentell rock

en: Instrumental
sv: Instrumentellt

en: Jazz+Funk
sv: Jazz+funk

en: JPop
sv: Jpop

en: Latin
sv: Latinskt

en: Meditative
sv: Meditativt

en: Musical
sv: Musikal

en: National Folk
sv: Nationell folkmusik

en: Native American
sv: Amerikansk urbefolkning

en: Afro-Punk
sv: Afro-punk

en: New Wave
sv: New wave

en: Noise
sv: Brus

en: Oldies
sv: Gamla godingar

en: Other
sv: Övrigt

en: Polsk Punk
sv: Polsk punk

en: Pop-Funk
sv: Pop-funk

en: Pop/Funk
sv: Pop/funk

en: Porn Groove
sv: Porn groove

en: Power Ballad
sv: Power ballad

en: Pranks
sv: Bus

en: Progressive Rock
sv: Progressiv rock

en: Psychedelic Rock
sv: Psykedelisk rock

en: Psychedelic
sv: Psykedeliskt

en: Punk Rock
sv: Punkrock

en: Revival
sv: Uppväckelse

en: Rhythmic Soul
sv: Rytmisk soul

en: Rock & Roll
sv: Rock'n'roll

en: Satire
sv: Satir

en: Showtunes
sv: Showmelodier

en: Slow Jam
sv: Slow jam

en: Slow Rock
sv: Slow rock

en: Sonata
sv: Sonat

en: Sound Clip
sv: Ljudklipp

en: Southern Rock
sv: Southern rock

en: Space
sv: Rymd

en: Speech
sv: Tal

en: Symphonic Rock
sv: Symfonisk rock

en: Symphony
sv: Symfoni

en: Synthpop
sv: Syntpop

en: Techno-Industrial
sv: Techno-industriell

en: Thrash Metal
sv: Thrash metal

en: Top 40
sv: Tio i topp

en: Trance
sv: Trans

en: Trip-Hop
sv: Trip-hop

en: Vocal
sv: Vokalt

en: Success
sv: Lyckades

en: Server error
sv: Serverfel

en: Host not found
sv: Värddator ej funnen

en: No response
sv: Inget svar

en: No record found
sv: Ingen post hittades

en: Multiple records found
sv: Flera poster hittades

en: Cannot save
sv: Kan inte spara

en: Invalid category
sv: Felaktig kategori

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: %1 (disc %2)
sv: %1 (skiva %2)
