libkdegames - en to is translation catalogue (87 entries)

en: Cannot access the highscore file. Another user is probably currently writing to it.
is: Fæ ekki aðgang í stigatöfluskrá. Annar notandi er sennilega að skrifa í hana.

en: Excellent!
    You have a new high score!
is: Frábært!
    Þú hefur sett persónulegt met!

en: Well done!
    You made it to the high score list!
is: Vel gert!
    Þú komst á topplistann!

[ctx: Game difficulty level 1 out of 8]
en: Ridiculously Easy
is: Fáránlega auðvelt

[ctx: Game difficulty level 2 out of 8]
en: Very Easy
is: Mjög auðvelt

[ctx: Game difficulty level 3 out of 8]
en: Easy
is: Auðvelt

[ctx: Game difficulty level 4 out of 8]
en: Medium
is: Miðlungs

[ctx: Game difficulty level 5 out of 8]
en: Hard
is: Erfitt

[ctx: Game difficulty level 6 out of 8]
en: Very Hard
is: Mjög erfitt

[ctx: Game difficulty level 7 out of 8]
en: Extremely Hard
is: Hrikalega erfitt

[ctx: Game difficulty level 8 out of 8]
en: Impossible
is: Ómögulegt

en: Changing the difficulty level will end the current game!
is: Við það að breyta erfiðleikastigi verður hætt í leiknum sem er í gangi!

[ctx: new game]
en: &New
is: &Nýr leikur

en: Start a new game.
is: Hefja nýjan leik.

en: Start a new game
is: Hefja nýjan leik

en: Load &Recent
is: Sækja &Nýlegt

en: Restart &Game
is: &Endurtaka leik

en: Restart the game
is: Endurræsa leikinn

en: &Save
is: Vi&sta

en: Save the current game
is: Vista núverandi leik

en: Save the current game to another file
is: Vista núverandi leik í aðra skrá

en: &End Game
is: &Ljúka leik

en: End the current game
is: Ljúka núverandi leik

en: Pa&use
is: &Pása

en: Pause the game
is: Bíða með framhald leiksins

en: Show &High Scores
is: Sýna sti&gatöflu

en: Show high scores
is: Sýna stigatöflu

en: &Clear High Scores
is: &Hreinsa stigatöflu

en: Clear high scores
is: Hreinsa stigatöflu

en: Show Statistics
is: Sýna tölfræði

en: Show statistics
is: Sýna tölfræði

en: &Clear Statistics
is: &Hreinsa tölfræði...

en: Delete all-time statistics.
is: Eyða sögulegri tölfræði

en: &Quit
is: &Hætta

en: Quit the program
is: Hætta í forritinu

en: Repeat
is: Endurtaka

en: Repeat the last move
is: Endurtaka síðustu færslu

en: Und&o
is: Hætta &við

en: Undo the last move
is: Afturkalla síðustu færslu

en: Re&do
is: A&ftur

en: Redo the latest move
is: Endurtaka síðustu færslu

en: &Roll Dice
is: &Kasta tening

en: Roll the dice
is: Kasta teningnum

en: End Turn
is: Enda umferð

en: &Hint
is: &Vísbending

en: Give a hint
is: Gefa vísbendingar

en: &Demo
is: &Sýnishorn

en: Play a demo
is: Spila sýnileik

en: &Solve
is: Ley&sa

en: Solve the game
is: Leysa leikinn

[ctx: @title:window config dialog]
en: Select theme
is: Veldu þema

en: Send to All Players
is: Senda á alla leikmenn

en: Send to %1
is: Senda á %1

en: Player %1
is: Leikmaður %1

[ctx: Unknown player]
en: Unknown
is: Óþekkt

en: Send to My Group ("%1")
is: Senda á minn hóp ("%1")

en: Cookie mismatch!
    Expected Cookie: %1
    Received Cookie: %2
is: Kökuruglingur!
    Bjóst við köku: %1
    Fékk köku: %2

en: KGame Version mismatch!
    Expected Version: %1
    Received Version: %2
is: KGame útgáfuvilla!
    Bjóst við útgáfu: %1
    Fékk útgáfu: %2

en: Unknown error code %1
is: Óþekkt villa %1

en: Setup Game
is: Stilla leik

en: Setup Game Continue
is: Stilla leik framhald

en: Load Game
is: Hlaða inn leik

en: Client game connected
is: Biðlaraleikur tengdur

en: Game setup done
is: Stillingum leiks lokið

en: Synchronize Random
is: Slembin samhæfing

en: Disconnect
is: Aftengjast

en: Player Property
is: Eiginleikar leikmanns

en: Game Property
is: Eiginleikar leiks

en: Add Player
is: Bæta við leikmanni

en: Remove Player
is: Fjarlægja leikmann

en: Activate Player
is: Virkja leikmann

en: Inactivate Player
is: Slökkva á leikmanni

en: Id Turn
is: Auðkenni umferð

en: Error Message
is: Villuskilaboð

en: Player Input
is: Inntak leikmanns

en: An IO was added
is: Bætti við IÚ

en: Process Query
is: Vinn fyrirspurn

en: Player ID
is: Auðkenni leikmanns

en: Unnamed - ID: %1
is: Ónefnt auðkenni: %1

en: %1 unregistered | %1 unregistered
is[0]: %1 óskráður
is[1]: %1 óskráðir

en: NULL pointer
is: NULL bendill

en: True
is: Satt

en: False
is: Ósatt

en: Unknown
is: Óþekkt

en: Group
is: Hópur

en: default
is: sjálfgefið

en: Name
is: Nafn
