parley - en to is translation catalogue (74 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EntryFilterDialog)
en: Start Practice
is: Byrja æfingu

en: Paraphrase
is: Endursögn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdverbButton)
en: Adverb
is: Atviksorð

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextTenseButton)
en: Ne&xt
is: &Næsta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tenselabel)
en: &Tense:
is: &Tíð:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Singular
is: Eintala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Plural
is: Fleirtala

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Multiple Choice
is: Margir valmöguleikar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, direc_label)
en: Properties From Original
is: Eiginleikar frá upprunalegu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fauxami_label)
en: &False friend:
is: &Falskur vinur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bcount_label)
en: &Wrong:
is: &Rangt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, never)
en: &Never
is: &Aldrei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, today)
en: T&oday
is: Í &dag

en: Noun
is: Nafnorð

en: Untitled
is: Ónefnt

en: Vocabulary Trainer
is: Orðaforðaþjálfi

en: Helps you train your vocabulary
is: Hjálpar þér við þjálfun á orðaforða

en: Practice Dialogs
is: Æfingagluggar

en: Scripting
is: Skriftun

en: &Export...
is: &Flytja út...

en: Export to HTML or CSV
is: Flytja út í HTML eða CSV

en: &Properties...
is: &Eiginleikar...

en: Edit document properties
is: Breyta eiginleikum skjals

en: Quit Parley
is: Hætta í Parley

en: Vocabulary is modified.
    
    Save file before exit?
is: Orðaforða var breytt.
    
    Á að vista áður en þú hættir?

en: 30 Min
is: 30 Mín

en: 1 Hour
is: 1 Klukkustund

en: 2 Hours
is: 2 Klukkustundir

en: 4 Hours
is: 4 Klukkustundir

en: 8 Hours
is: 8 Klukkustundir

en: 12 Hours
is: 12 Klukkustundir

en: 18 Hours
is: 18 Klukkustundir

en: 1 Day
is: 1 Dagur

en: 2 Days
is: 2 Dagar

en: 3 Days
is: 3 Dagar

en: 4 Days
is: 4 Dagar

en: 5 Days
is: 5 Dagar

en: 6 Days
is: 6 Dagar

en: 1 Week
is: 1 Vika

en: 2 Weeks
is: 2 Vikur

en: 3 Weeks
is: 3 Vikur

en: 4 Weeks
is: 4 Vikur

en: 1 Month
is: 1 Mánuður

en: 2 Months
is: 2 Mánuðir

en: 3 Months
is: 3 Mánuðir

en: 4 Months
is: 4 Mánuðir

en: 5 Months
is: 5 Mánuðir

en: 6 Months
is: 6 Mánuðir

en: 10 Months
is: 10 Mánuðir

en: 12 Months
is: 12 Mánuðir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev2)
en: Level &2:
is: Stig &2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev5)
en: Level &5:
is: Stig &5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev6)
en: Level &6:
is: Stig &6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Block)
en: Bl&ocking
is: &Blokkun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev4)
en: Level &4:
is: Stig &4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev7)
en: Level &7:
is: Stig &7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev1)
en: Level &1:
is: Stig &1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev3)
en: Level &3:
is: Stig &3:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tiltle_group)
en: General Document Properties
is: Almennir eiginleikar skjals

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: &Title:
is: &Titill:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_license)
en: &License:
is: &Notkunarskilmálar:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
is: Almennt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Definite
is: Ákveðinn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Indefinite
is: Óákveðinn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_2)
en: &Male:
is: &Karlkyns:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label_2)
en: &Female:
is: K&venkyns:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers1_label)
en: &1. Person:
is: &1. persóna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers2_label)
en: &2. Person:
is: &2. persóna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers3_label)
en: 3. Person:
is: 3. persóna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_c_label)
en: M&ale:
is: &Karlkyns:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_c_label)
en: F&emale:
is: K&venkyns:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New...
is: &Nýtt...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyButton)
en: &Modify...
is: &Breyta...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cleanUpButton)
en: &Clean Up
is: Hr&einsa
